Bangkok – ile czasu spędzić w stolicy  Tajlandii?

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Ponadto z znajdziesz tutaj najważniejsze atrakcje stolicy kraju. 

Bangkok, czyli miasto Aniołów, jest stolicą i największym miastem Tajlandii. Godnym uwagi jest fakt, że populacja kraju wynosi 10 899 698 (dla porównania 1 794 166 mieszkańców ma Warszawa). W 2018 roku był on najczęściej odwiedzanym miastem na świecie. Ponadto jest również uważany za najgorętszą stolicę.  Metropolia sama w sobie jest ciekawym połączeniem nowoczesności z tradycją, krajobrazu składającego się z drapaczy chmur z niewielkimi tajskimi domami i świątyniami, a także biedy i bogactwa.

Jako ciekawostka dodam, że o Bangkoku powstała znana piosenka, którą z pewnością znasz. Kliknij tutaj, aby się przekonać.

Do stolicy z Khao Sok dostaliśmy się jednym autostopem.

Jeżeli jeszcze to nie robi na Tobie wrażenia to zaraz będzie (hihi), ponieważ odległość ta wynosi 730 km ( dla porównania Polska z północy na południe ma 647km ).  Nasz kierowca pokonał trasę w 9,5 godziny. Z pewnością mieliśmy niesamowite szczęście, szczególnie, że Taj zgubił się na trasie i przez przypadek wylądował w Khao Sok. Niewątpliwie to było nasze przeznaczenie. Co więcej, był on na tyle gościnny i uprzejmy, że stale upewniał się czy czegoś nie potrzebujemy. W trasie kupił dla nas duriana, mówiąc, że koniecznie musimy go spróbować (był obrzydliwy i mega śmierdzący). Ponadto zabrał nas na plaże Cha-am, a w Bangkoku podwiózł pod samo wejście do naszego hostel. Cudny człowiek. 

W Bangkoku w sumie spędziliśmy około tygodnia czasu, ponieważ jest on dobrą baza wypadową w pozostałe części Tajlandii. Natomiast, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcję wystarczą nam 3/4 dni. Tajlandia ma dużo piękniejsze miejsca do zaoferowania niż Bangkok, dlatego nie warto na niego poświęcać więcej czasu.

Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?

Co zwiedzić ?

Świątynie:

Wat Arun – buddyjska Świątynia Świtu, do której dotrzemy tramwajem wodnym za 50 gr (4 baty) odpływającym z przystani Tha Thien. Wstęp do świątyni kosztuje 13 złotych (100 batów).

Wat Saket, czyli Golden Mountain. Jest to także bez wątpienia genialna miejscówka do oglądania panoramy Bangkoku. Wstęp kosztuje 6,50 zł (50 batów) za osobę. Warto się tu wybrać wciągu dnia i wrócić tego samego dnia na zachód słońca. Warto zauważyć, że bilet jest ważny cały dzień. 

Wat Pho i olbrzymich rozmiarów leżący Budda. Wstęp kosztuje 13 zł (100 batów), jednak dodatkowo można kupić 108 monet za 2,50 zł (20 batów). Wrzuca się je do 108 misek. Wierzy się, że gdy obejdziemy posąg i wrzucimy monety do 108 misek zagwarantujemy sobie pomyślność. Być może warto wydać 2,50 i zrobić rundkę wokół posągu. 😉

Ogólnie rzecz biorąc w Bangkoku znajdziemy bardzo dużo świątyń buddyjskich. Jeżeli ktoś przepada za architekturą, kulturą i historią, to bezsprzecznie będzie mógł spędzić godziny na zwiedzaniu. Przyznajemy się bez bicia, że po wizycie  w kilku świątyniach stały się one dla nas powtarzalne i resztę sobie odpuściliśmy. Poza tym przed Tajlandią spędziliśmy miesiąc na Sri Lance, na której mieliśmy okazję zapoznać się z buddyjską architekturą sakralną. Tyle na naszą obronę. Na samym końcu wpisu znajdziecie listę miejsc, również świątyń, których nie odwiedziliśmy, ale zobaczenie ich jest rekomendowane przez różne przewodniki.

Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?
received_1237019040197993
Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile spędzić czasu w stolicy Tajlandii?

Bangkok – ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii? Na pewno warto znaleźć chwilę na odwiedzenie, któregoś targu na wodzie

Floating market Taling Chan,  czyli targ na wodzie 

Znajduję się on stosunkowo blisko centrum. Można do niego dojechać autobusem miejskim. Jednak warto zaznaczyć, że jest to niewielki targ, gdzie znajdziemy tylko kilka straganów na wodzie. Na googlach możemy znaleźć więcej takich targów, które są bardziej popularne od Taling Chan, choć znajdują się dalej od centrum

Damoen Saduk i Amphawa Floating Market (ponad godzina jazdy, 100 km od Bangkoku) i Don Wai

My powyższych targów nie odwiedziliśmy, ponieważ słyszeliśmy od naszego  hosta, że wiele z nich może nie działać. Argumentował to pandemią oraz faktem, że te targi powoli upadają, gdyż ludzie wolą robić zakupy w „normalnych” sklepach. Tak czy inaczej, wiemy, że jest to znana atrakcja turystyczna. Podczas pisania tego wpisu sprawdzałam czy obecnie targi działają i mogę potwierdzić, że tak, działają 😊.

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Lumpinee Park

 Jest to przyjemny park, w którym można odetchnąć od zgiełku panującego w Bangkoku. W parku można schować się w cieniu drzew oraz spotkać warana paskowanego, które mogą osiągać nawet do 2,5 m długości.

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Chinatown

Jest to dzielnica zamieszkała głównie przez mniejszość pochodzenia chińskiego. Chinatown jest głośne, tłoczne, ale bardzo nastrojowe. Bezprzecznie, żeby poczuć atmosferę tego miejsca należy wybrać się tam po zmroku, gdy charakterystyczne czerwone lampiony i neony oświetlają ulicę.

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Asiatique

Miejsce, które polecił nam nasz gospodarz, a my przekazujemy dalej 😊. Podobnie jak Chinatown, Asiatique najlepiej zwiedzać nocą. Znajdziemy tutaj diabelski młyn, karuzelę, statki wycieczkowe, klimatyczne  restauracje z widokiem na rzekę i zjawiskową panoramę miasta.

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Targ weekendowy Chatuchak 

Był to istny raj dla mnie – ogromne targowisko wypełnione ubraniami, butami, torebkami itd. itd. Można tam przepaść na kilka godzin. Ja niestety (albo stety) byłam tam z chłopakiem, którego umęczona mina nie pozwoliła mi tam spędzić tyle czasu, ile bym chciała.  Jeżeli ktoś jest zainteresowany pobuszowaniem trochę po sklepach można się również wybrać do galerii handlowych, takich jak: MBK Center, Central World, Fortune Town.

Bang Kachao i park Sri Nakhon Kuean

Jest to sztucznie utworzona wyspa leżąca na południe od Bangkoku.  Dotrzemy do niej łódką w cenie 1,30 zł (10 batów) za osobę. Na miejscu można wypożyczyć rower, którym fajnie pośmigać po wyspie. Koszt wypożyczenia roweru to 7,30 zł (60 batów). Na wyspie poczujemy klimat bardziej wiejski niż wielkiej metropolii, jaką jest Bangkok. Jeżdżąc po Bang Kachao natrafimy na park, domy na wodzie i restauracje na balach.

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Na koniec zostawiłam propozycje dla miłośników nocnego życia oraz imprez. Niewątpliwie Bangkok pod tym względem Cie nie zawiedzie. 

Imprezowanie:

Ulica Thanon Khao San, która jest podobna do ulicy w Patong na Phuket. Wszędzie kluby, ludzie tańczący i pijący na ulicy oraz mnóstwo promotorów zapraszających na drinka. 

Rambuttri Alley jest to ulica równoległa do Khao San, jednak dużo spokojniejsza. Znajdziemy na niej restaurację, kawiarnie i bary, w których możemy posłuchać muzyki na żywo, wychillować się i zatracić w atmosferze tego miejsca. 

Patpong na ulicy Silom Soi 1, 2, 3. Jest to miejsce, które dysponuje nocnym targiem, ale przede wszystkim jest to słynna dzielnica rozrywki. Zobaczysz na niej kluby go-go, bary dla osób LGBTQ oraz te z ledyboyami. To tam można obejrzeć ping-pong show. W sumie to byliśmy bardzo ciekawi jak to wygląda, dlatego jednego wieczoru wybraliśmy się, aby zobaczyć Patpong. No i nie powiem, czuliśmy się trochę nieswojo, dziko i nie zdecydowaliśmy się, aby wejść do żadnego z tych miejsc (nawet do zwykłego baru na piwo :p). Dodam jeszcze, że „biedny” Dustin mocno się wystraszył, gdy przed jednym z klubów z ladyboyami promotor zachęcał go do wejścia trzymając bicz w ręce i uderzając nim o nogę. Co ważniejsze twierdził, że pewnego dnia i tak tam zajrzy, bo warto 😋.

Miejsca, których nie zwiedziliśmy, a internety twierdzą, że warto:

Wielki Pałac Królewski

Jest to dawna rezydencja królewska i muzeum. Wstęp kosztuje 64 zł (500 batów). Cena biletu obejmuje wejście do świątyni Wat Phra Kaew oraz do muzeum włókiennictwa Queen Sirikit Museum of Textile, które znajdują się na terenie pałacu. Nic poza tym nie mogę powiedzieć, ponieważ my z uwagi na cenę odpuściliśmy sobie zwiedzenie pałacu. Jest to wysoce polecana atrakcja, a niektórzy nawet twierdzą, że nie być w środku, to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla.

Jim Thompson House Museum

Jim Thompson to ważna postać w Tajlandii za sprawą, którego przemysł jedwabny odżył. Był on amerykańskim żołnierzem, szpiegiem i architektem. Jego posiadłość w Bangkoku przyciągają tłumu turystów. Wejście 25 zł (200 batów).

Srinagarindra Train Night Market

Złoty Budda

Safari

Oceanarium

Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?
Bangkok - ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii?

Komunikacja miejska:

Autobusy najstarszej generacji kosztują 1 zł (8 batów) za jeden przejazd. Nowsze autobusy z klimatyzacją- tutaj płacisz w zależności od ilości przejechanych przystanków, ale generalnie cena jest wyższa od tych bez klimy. 

Skytrain BTS– naziemna, szybka kolej aglomeracyjna, która umożliwia zobaczenie Bangkoku z góry. Tory znajdują się parę metrów nad poziomem drogi. Jest to również dobre rozwiązanie, aby uniknąć korków. Ceny są zależne od ilości przejechanych przystanków i oscylują od 2 złotych do około 6 (16 batów do 44) za przejazd. Istnieją różne opcje biletów, np. jednodniowy w cenie 18 zł (140 batów).  

Metro MRT- ceny podobne do cen BTS.

 

Bangkok – ile czasu spędzić w stolicy Tajlandii? 

Podsumowując, na zwiedzenie najważniejszych zabytków Bangkoku możesz sobie zaplanować 3/4 dni. Póżniej radziłabym uciekać, gdzieś dalej. Uwierz, Bangkok nie jest najpiękniejszym miejcem Tajlandii. Dla mnie nie plasuje się nawet w pierwszej 5.

Na zakończenie dodam, że w głównym menu w zakładce PODRÓŻE -> TAJLANDIA znajdziecie wszystkie miejsca, w Tajlandii, które odwiedziliśmy. W związku z tym możecie to potraktować, jak przewodnik/ plan podróży, który możecie wykorzystać. Kolejnym miejscem na mapie Tajlandii, do którego sie udaliśmy, to ukochane Chiang Mai. 

Prowincja Krabi to kapitalne widoki, cudna plaża Railay i jasknia wypełniona rzeźbionymi penisami.
Railay Beach
https://bezkonca.com/chiang-mai-i-love-it/
Chiang Mai
https://bezkonca.com/wyspa-koh-chang-relaks-i-chill/
Ko Chang
https://bezkonca.com/chiang-mai-i-love-it/
Doi Inthanon
https://bezkonca.com/phuket-co-koniecznie-zobaczyc/
Phuket
Phayao, Nan & Doi Phu Kha- Zwiedzanie Północy Kraju.
Doi Phu Kha

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz