FINANSE – ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie

FINANSE - ILE WYDALIŚMY PRZEZ 27 DNI W WIETNAMIE

Finanse – ile wydaliśmy w Wietnamie. Jeżeli zaintrygowałam Cie tematem bądź szukasz odpowiedzi, ile kasy potrzebujesz na wyjazd do Wietnamu, zapraszam do artykułu poniżej. Na wstępie dodam, że jeżeli interesują Cię tylko liczby, to od razu przeskakuj na dół do tabeli z podsumowaniem

Na początku chciałam pokrótce opowiedzieć, w jaki sposób podróżowaliśmy i czym kierowaliśmy się przy wyborze noclegów, restauracji itp. Dzięki temu będziecie mogli określić, czy potrzebujecie więcej czy mniej środków finansowych od nas. 

Przede wszystkim Wietnam był jednym z trzech krajów, które odwiedziliśmy podczas 3,5 miesięcznego tripa po Azji. Niestety był on ostatnim krajem, chociaż już wtedy wiedzieliśmy, że do Polski wrócimy tylko na chwilę, żeby wziąć ślub, spakować nasze życie do 2 walizek, po czym przeprowadzimy się do USA. Ogólnie rzecz ujmując nasz wyjazd miał charakter budżetowy, jednak to nie oznacza, że nie pozwalaliśmy sobie na wieczorne piwko, czy na zakup kilku ciuchów na lokalnych targach. Warto zaznaczyć, że my w Wietnamie kupiliśmy skuter i nim podróżowaliśmy przez cały czas. 

Bilety lotnicze

Bilety lotnicze kupowaliśmy z niedużym wyprzedzeniem, a to z uwagi na epidemię. Przede wszystkim będąc w Tajlandii nie wiedzieliśmy czy Wietnam otworzy swoje granicę dla ruchu turystycznego. Gdy to zrobił od razu kupiliśmy bilety, natomiast było to nieco ponad tydzień przed wylotem. Również w tym samym momencie zarezerwowaliśmy bilety powrotne do Berlina, czyli jakiś miesiąc przed. Kupując z większym wyprzedzeniem, jak również lot tam i z powrotem prawdopodobnie można by było trafić na coś tańszego. W podsumowaniu w tabeli poniżej podałam zsumowaną cenę lotów, jednak dla zainteresowanych podam, że lot z Tajlandii do Wietnamu dla 2 osób wynosił 920 zł, podczas gdy lot z Wietnamu do Berlina liniami FlyScoot wynosił 2900 zł też za 2 osoby. 

Testy covid. Finanse – ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?

Bezsprzecznie super informacją jest to, że obecnie ( na dzień 11.10.2022) władze Wietnamu zniosły wszystkie wymagania związane z covidem. To oznacza, że możecie sobie odliczyć koszt testów. 

Jedzenie i noclegi

Noclegi rezerwowaliśmy z dnia na dzień, czasami kilka godzin przed, a to z uwagi na specyfikę naszego podróżowania. Na przykład danego dnia zakładaliśmy, że przejedziemy 160 km na skuterze, ale było załamanie pogody i w rezulatacie nie zdołaliśmy dojechać do wyznaczonego punktu. W konsekwencji czego musieliśmy szybko szukać jakiejś kwatery w pobliżu, co nie zawsze było łatwe.

Noclegi, które wynajmowaliśmy były w przedziale od 30 do 60 zł za 2 osoby za noc. Najczęściej braliśmy te za około 38 zł, jednak raz czy dwa zdarzało się, że w danej miejscowości jedynym dostępnym noclegiem był taki za 60 zł, więc braliśmy co było. Dodam, że najczęściej rezerwowaliśmy je na bookingu. 

Obiady jedliśmy w restauracjach, których szukaliśmy albo na tripadvisorze/ googlach lub w przypadkowych miejscach. Wybierając posiłek / restauracje zwracaliśmy uwagę, aby cena była rozsądna (czyli niższa niż wyższa ;p). Zazwyczaj danie kosztowało około 6 zł. My najczęściej braliśmy 3 potrawy na 2 osoby, którymi rzeczywiście bardzo się najadaliśmy. Suma za obiad to 18 zł za 2 osoby, więc naprawdę bardzo tanio. Co lepsze jeżeli ktoś z Was jest wege to będziecie zachwyceni Wietnamem. Przyrządzają tutaj najlepsze tofu ever! 

Finanse - ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?
Finanse - ile wydaliśmy w Wietnamie?
Finanse - ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?
Finanse - ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?
Finanse - ile wydaliśmy w Wietnamie?

Skuter. Finanse – ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?

W podsumowaniu poniżej zawarłam również koszt zakupu skutera. Skuter kupiliśmy za ponad 5 milionów dongów 😀 Było to jakieś 1050 zł. Natomiast sprzedaliśmy go za 730 zł, w związku z czym byliśmy „stratni” 320 zł. Warto zaznaczyć, że do kosztów  dochodziło paliwo, wymiana oleju i drobne napraw, które również są dodane poniżej.
 

Ostatnia kwestia to wypadek

Ze względu na wypadek na skuterze, który mieliśmy w połowie wyjazdu, odpadły nam koszty życia na 4 dni (nocleg, jedzenie, atrakcje- chociaż ich było, co niemiara :p). Zrobię tu krótką pauzę. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że były, jakieś plusy wypadku, a tymczasem zaoszczędziliśmy troche kasy ;p. 
Wydaje się, że to wszystkie kwestie, które chciałam poruszyć. Na dodatkowe pytania będę odpowiadać w komentarzach.

Wietnam- od 23 marca do 19 kwietnia (27 dni).
Koszty podane za 2 osoby

Bilety lotnicze + testy covid+Wiza
=4 163 zł

pozostałe koszta
= 4 780 zł

Suma
= 8 943 zł

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży do Wietnamu kliknij tutaj. Jeśli chcesz uzyskać informację, jak i gdzie kupić skuter w Wietnamie kliknij tutaj. Natomiast, gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj.

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 10 komentarzy

Dodaj komentarz