FINAN$E – ile wydaliśmy przez 26 dni na Sri Lance

FINAN$E - ILE WYDALIŚMY PRZEZ 26 DNI NA SRI LANCE

Finan$e- ile wydaliśmy przez 26 dni na Sri Lance? Jeżeli planujesz swój wyjazd na wyspę Cejlonu to ten temat z pewnością Cie zainteresuje. Większość z nas chce wiedzieć na jakie koszta może sie nastawić lub jaką sumę pieniędzy zgromadzić, by móc sobie pozwolić na podróż.

Na początku chciałam pokrótce opowiedzieć, w jaki sposób podróżowaliśmy, czym kierowaliśmy się przy wyborze noclegów, restauracji itp. Dzięki temu będziecie mogli określić czy potrzebujecie więcej, czy mniej środków finansowych od nas. 

Zacznę od biletów lotniczych 

My bilety na Sri Lankę kupiliśmy niecały miesiąc przed wylotem, a to z uwagi na dynamiczne zmiany związane z covidem. Po pierwsze nie mieliśmy pewności, czy Sri Lanka nagle nie zamknie swoich granic dla podróżnych. Po drugie skrycie liczyliśmy na otwarcie Tajlandii dla przyjezdnych. Lecieliśmy liniami lotniczymi Fly Dubai z Krakowa w cenie 1550 zł za osobę w jedną stronę. Od razu zaznaczę, że w podsumowania w tabelce poniżej, podałam cenę lotu w 1 stronę, dlatego że my ze Sri Lanki lecieliśmy do Tajlandii i cenę tego biletu wliczyłam w koszta tamtej podróży. Jednak jeżeli ktoś chce mieć pełny obraz wydatków może zdublować sobię tę kwotę. Aczkolwiek do końca nie sugerowałabym się tym, gdyż jeżeli kupicie bilety z wyprzedzeniem oraz zakupicie od razu lot tam i z powrotem koszt może być mniejszy.

Testy covid. Finanse – ile wydaliśmy przez 26 dni na Sri Lance?

Obecnie jeżeli jesteś zaszczepiony przeciw covid możesz sobie odjąć cenę testów, ponieważ na dzień 21.09.2022 nie musisz ich robić.

Jedzenie i noclegi

Na samym początku naszego wyjazdu codziennie na śniadanie jadaliśmy gotowe bułki i słone przekąski kupione w sklepach/ piekarniach. Jednak później, po 10 zarezerwowanym noclegu na bookingu, otrzymaliśmy bonus w postaci darmowych śniadań w niektórych obiektach. I od tego czasu wybieraliśmy kwatery z tą opcją bądź po prostu rezerwowaliśmy noclegi ze śniadaniem. I to jest opcja, którą niezmiernia każdemu polecam. Te śniadania były tak ogromne oraz pyszne, że codziennie po przebudzeniu myślałam jedynie o tym, co dostaniemy do jedzenia 😀 W dodatku tak nas napychały, że często kolejnym posiłkiem, który jedliśmy to była obiadokolacja. Dodam, że rezerwując noclegi wybieraliśmy te tańsze, ale wiadomo sugerowaliśmy się ocenami i opiniami na bookingu. Na przykład koszt bardzo fajnego noclegu w mieście Ella z wyśmienitym śniadaniem kosztował nas 45 złotych (za 2 osoby). 

Obiady jedliśmy w restauracjach, których szukaliśmy albo na tripadvisorze/ googlach lub miejscach, które polecili nam gospodarze. I wybierając posiłek / restauracje zwracaliśmy uwagę, aby cena była rozsądna.

Atrakcje

Naszym naczelnym celem było zwiedzenie i zobaczenie, jak najwiecej na Sri Lance. Stąd stale byliśmy w ruchu, praktycznie co 2 dni zmienialiśmy miejsce pobytu. Do cen atrakcji podchodziliśmy rozsądnie i jeżeli coś wydawało nam sie za drogie, odpuszczaliśmy sobie to. I tak na przykład postanowiliśmy zrezygnować z wyjścia na Lwią Skałe – Siririyę (koszt 120 zł od osoby), ale znaleźliśmy alternatywę. Wspieliśmy się na górę nieopodal – Pidurangalę, z której bajecznie było widać nie tylko krajobrazy, ale i Lwią Skałę. Koszt 20 zł od osoby. 

Transport

Transport publiczny na Sri Lance jest naprawdę bardzo tani i nie wydacie na niego dużo. Autobusami i pociągami dojedziecie praktycznie wszędzie. Oczywiście zdażą się sytuację, gdy będziecie musieli skorzystać z usług tuk- tuków i tu bądźcie czujni. Przed wyjazdem zorientujcie się, jaka cena za przejechany kilometr jest rozsądna. Jasne, że zapłacicie wiecej niż mieszkańcy, ale bez przesady. Na Sri Lance można się targować, a nie robiąc tego tuk-tukarze wykorzystają Was. My często mówiliśmy, że cena przez nich podana jest za wysoka i odchodziliśmy, a oni podjeżdzali i zgadzali się na zaproponowaną przez nas. Jeszcze tylko nadmienie, że niejednokrotnie usłyszycie od nich, że jedyną opcją na dojechanie do jakiegoś miejsca jest tuk-tuk, co zazwyczaj nie jest prawdą. Pytajcie się mieszkańców, sprawdzajcie na googlach i wierzcie temu. 

To chyba wszystko na co chciałam zwrócić uwagę

Poniżej w tabelce zobaczycie, że życie na Sri Lance jest tanie (dla nas), a najwięcej niestety wydamy na bilety lotnicze ( w naszym przypadku plus testy covid). 

Finanse – ile wydaliśmy przez 26 dni na Sri Lance?

SRI LANKA - od 8 stycznia do 3 lutego ( 26 dni ).
Koszty podane za 2 osoby

Bilety lotnicze + testy covid+Wiza =3 860 zł

pozostałe koszta
= 3 239 zł

Suma
= 7 100 zł

Jeżeli planujecie swoją podróż na Sri Lankę zapraszam TUTAJ, gdzie będziecie mogli skorzystać z moich wskazówek w kwestii przygotowania się do podróży (ubezpieczenie, szczepienia, międzynarodowe prawo jazdy itp.). Natomiast, żeby poznać atrakcje i miejsca warte zobaczenia zapraszam TUTAJ.

Ten post ma 13 komentarzy

Dodaj komentarz