Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie – informacje i porady

Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie - informacje i porady

Jak kupić skuter w Wietnamie i jaki to jest koszt? Wydaje się, że wielu turystów zadaje sobie te pytania, planując swoją podróż po Wietnamie. My także zaliczaliśmy się do ich grona, a obecnie po udanym zakupie i sprzedaży, możemy przekazać kilka cennych rad.

Informacje ogólne

Po pierwsze zaznaczę, że naszą wietnamską podróż zaczęliśmy w mieście Ho Chi Minh (Sajgon), gdzie w związku z tym poszukiwaliśmy naszego dwukołowca i gdzie finalnie go kupiliśmy. Nasza przygoda  rozpoczęła się 23.03.2022 i trwała niecały miesiąc (19.04.2022 mieliśmy lot powrotny do Berlina). Warto zauważyć, że podróżowaliśmy w trakcie pandemii koronawirusa, co oczywiście miało swoje plusy i minusy. W przypadku zakupu skutera pozytywnym aspektem było to, że  z uwagi na niewielką ilość turystów mogliśmy troche pokręcić nosem i utargować cenę. Natomiast negatywną stroną było oczywiście  to, że wiele firm upadło. Wobec tego, niejednokrotnie miejsca, które były rekomendowane w Internecie, okazywały się być zamknięte. To dawało nam trochę mniejszy wachlarz możliwości. Dodam, że dopiero tydzień przed naszym przylotem Wietnam otworzył swoje granice dla ruchu turystycznego po 2 latach zamknięcia. 

Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie – informacje i porady

W planach mieliśmy zjechać kraj wzdłuż, czyli zrobić ponad 2 tysiące kilometrów, z uwagi na co, potrzebowaliśmy w miarę dobrego sprzętu. Proces zakupu naszego dwukołowca rozpoczęliśmy będąc jeszcze w Tajlandii, czyli około tydzień przed przylotem do Wietnamu, kiedy to Dustin zaczął orientować się w temacie i dodawać ogłoszenia, o czym przeczytacie poniżej. Natomiast aktywne poszukiwania na miejscu zajęły nam 2 dni. 

Krok po kroku, jak kupiliśmy skuter w Wietnamie

1.  Pierwszym krokiem, który podjęliśmy było określenie i doprecyzowanie, czego szukamy. 

Mianowicie, czy interesuje nas skuter, czy motor? Czy ma to być manualna skrzynia biegów, automatyczna, czy półautomatyczna? Kolejno, jaka moc? Jaki mamy budżet? W naszym przypadku sprawa wyglądała tak, że z uwagi na to, że wcześniej w Tajlandii mieliśmy okazję przetestować skutery o pojemności 125, które dawały rade z łącznym obciążeniem 160 kg, uznaliśmy, że to będzie nasz wybór. Braliśmy jeszcze pod uwagę trochę mocniejsze tj.150 cc, jednak były one droższe. 

Przy naszym wyborze głównie kierowaliśmy się ceną, a skutery zazwyczaj są tańsze niż motory. Jednak, gdy cenimy sobie wygodę, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie motor. W kwestii skrzyni biegów –  jeżeli nigdy nie jeździliśmy na manualnej, nie ma się co zniechęcać, gdyż wiele osób uczy się, jak ją obsługiwać, dopiero przy zakupie jednośladu. Wtedy to zostaniemy poinstruowani, co więcej możemy poprosić o kilka lekcji jazdy. 

Jeżeli potrzebujecie pomocy w wyborze swojego dwukołowca KLIKNIJCIE TUTAJ, gdzie znajdziecie listę polecanych i odradzanych skuterów i motorów. 

2. Następnie dołączyliśmy do grup na Facebooku. 

Na grupach takich jak: „Vietnam backpackers travel and sales”, Vietnam backpacker sales” i „Vietnam Travel Group” znajdziemy ogłoszenia innych podróżników, którzy chcą sprzedać wcześniej zakupione dwukołowce, a także firm handlujących nimi. Co więcej, otrzymamy porady dotyczące polecanych modeli itp.  Uwierzcie, znajdziemy tam odpowiedzi na każde interesujące nas pytanie. W związku z tym naszym kolejnym krokiem było dodanie ogłoszenia o chęci kupna skutera/ motoru. Na skutek tego otrzymaliśmy kilka poleceń oraz ofert. Dodatkowo Dustin przeglądał ogłoszenia na Facebooku na Marketplace (za pomocą, którego ostatecznie kupiliśmy skuter). 

3.  Rzecz jasna, szukaliśmy także u wujka google wpisując w wyszukiwarkę „motorbike / scooter for sale / rent Ho Chi Minh”. 

4. Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie? Zawężenie dostępnych opcji. 

Po obejrzeniu czterech skuterów – trzech do sprzedania i jednego do wynajęcia, zawęziliśmy wybór do dwóch najkorzystniejszych opcji. Jedna z nich to wypożyczenie skutera od sympatycznego Anglika, a druga zakup od lokalnego sprzedawcy. Wtedy pojawiła się kolejna zagwozdka, otóż, co jest bardziej opłacalne – wypożyczenie czy zakup? W naszym przypadku prezentowało się to następująco:

 • Wypożyczenie skutera: koszt 4 mln dongów, czyli około 730 zł + kaucja 2 mln, czyli 260 zł. Oczywiście oddając sprzęt bez poważniejszych uszkodzeń kaucja zostaje zwrócona. Dodatkowo, w cenie transport skutera z północy kraju z powrotem do Sajgonu, drobne naprawy oraz stały kontakt z Anglikiem. Godnym uwagi jest to, że skuter, o którym była mowa, był zaledwie 2 letni i prawie nie używany (kupiony zaraz przed pandemią). Cechował się większą mocą i półautomatyczną skrzynią biegów.
 • Zakup skutera: koszt 5 mln dongów, czyli niecałe 930 zł. W cenie montaż bagażnika na plecak oraz 2 kaski. Jedyne zmartwienie, które mieliśmy dotyczyło sprzedaży skutera. Mianowicie czy uda nam się go sprzedać w Hanoi? Jeżeli tak, to za ile oraz  ile czasu będziemy musieli spędzić w stolicy zanim znajdziemy kupca? Zaznaczę, że przy wciąż niedużej ilości turystów w Wietnamie, uznaliśmy, że  możemy mieć z tym dosyć spore problemy. 

5. Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie – ważne informacje 

 • Pamiętajcie, że kupując skuter czy motor w Wietnamie musicie dostać niebieską kartę, czyli taki wietnamski odpowiednik dowodu rejestracyjnego. Jeżeli sprzedający nie będzie chciał dać niebieskiej karty, to prawdopodobnie oznacza, że pojazd był kradziony. To w niej znajdują się podstawowe dane, jak rok produkcji, model i numer VIN, czyli numer seryjny. Warto sprawdzić czy te dane pokrywaj się ze stanem faktycznym skutera.
 • Gdy decydujesz się na wypożyczenie skutera/motoru pamiętaj o kilku sprawach. Po pierwsze, żeby zrobić filmik stanu, w jakim on się znajduje (najlepiej w obecności osoby, od której go wypożyczasz). Następnie sprawdź opinie wypożyczalni oraz przeczytaj umowę, czy wartość dwukołowca nie jest zawyżona. Jako depozyt ABSOLUTNIE nie zostawiaj swojego paszportu –  zamiast tego zostaw pieniądze. Koszt depozytu zazwyczaj jest uzależniony od modelu, na który się decydujemy, jednak w tych, które nam proponowano było to od 200 do 400 dolarów (na 30 dni).

6. Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie? Na co się zdecydowaliśmy?

W ostateczności zdecydowaliśmy się na zakup skutera, z uwagi na niedużą różnicę w cenie, z nadzieją, że uda nam się go później sprzedać. Kupiliśmy Suzuki Hayate 125 cc z 2010 roku. 

Co ciekawe okazało się, że proces sprzedaży skutera był sprawny, niespodziewany i nie trwał więcej niż 5 minut. Prezentowało się to tak, że kilka dni przed przyjazdem do Hanoi Dustin dodał ogłoszenia na grupach na fb, ale nie dostaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Jednak, gdy już dotarliśmy do Hanoi i zaparkowaliśmy przed naszym hostelem, właściciel hostelu obok zagadał do nas. Początkowo o pierdołach, a kolejno o skuter – czy jest nasz i czy chcemy go sprzedać? Po przegadaniu najważniejszej kwestii, czyli money, money, money, z wielką chęcią i ulgą sprzedaliśmy nasz skuter za 3,5 mln dongów, czyli jakieś 640 zł. Przypomnę, że kupiliśmy za 5 mln, czyli 900 zł. Nie  tak źle 😉

Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie - informacje i porady
Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie - informacje i porady
Finanse - ile wydaliśmy przez 27 dni w Wietnamie?

Kto może prowadzić jednoślady w Wietnamie?

W praktyce wszyscy, w  teorii, tylko uprawnione do tego osoby. Już tłumaczę. 

 • W Wietnamie każda pełnoletnia osoba może prowadzić skuter do pojemności silnika 50 cc. Niestety taki skuter będzie przeznaczony tylko dla 1 osoby ( z 2 osobami i dodatkowym obciążeniem nie da rady).
 • Większość osób decyduje się na skuter o pojemności 125 cc lub większej. Natomiast, żeby móc legalnie prowadzić taki pojazd w Wietnamie, nie wystarczy nam polskie prawo jazdy kat. B czy międzynarodowe kat. B ( podczas gdy w Polsce po 3 latach od zdania  prawka możemy prowadzić skuter do pojemności 125cc). Żeby legalnie prowadzić taki pojazd potrzebujemy prawa jazdy kat. A (najlepiej międzynarodowe prawo jazdy, o którym przeczytasz tu),  chociaż  słyszałam, że w styczności z wietnamską policją, która po prostu będzie chciała otrzymać łapówkę, to również może być problematyczna kwestia. 
 • Najlepszym rozwiązaniem jest posiadać lokalne, czyli wietnamskie prawo jazdy, jednak wydaje się, że prawie żaden zagraniczny turysta  takiego nie posiada. Po pierwsze do jego zrobienia potrzeba czasu, po drugie są to oczywiście koszty itd.

Jak uniknąć ewentualnych problemów?

W związku z powyższym, zaliczając się do osób wspomnianych  w 2  punkcie, możemy przygotować się na konieczność dania w łapę. Od razu zaznaczę, że  nie będą to duże kwoty. Generalnie najlepiej przyszykować sobie drugi portfel, gdzie będziemy trzymać niewielką ilość gotówki, którą w razie konieczności wyciągniemy, mówiąc, że tylko tyle możemy dać i nie mamy więcej. Oczywiście jeszcze możemy udawać, że nie mówimy po angielsku, a nuż zostaniemy puszczeni wolno. Ponadto słyszałam historie, o tym, że gdy podróżujemy nielegalnie, czyli bez prawa jazdy, policja może wyciągnąć nam kluczyki ze stacyjki i skonfiskować pojazd. Żeby tego uniknąć, gdy zostaniemy zatrzymani najlepiej wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, schować je i modlić się, żeby drobna łapówka załatwiła sprawę. 
Podczas naszego wyjazdu na szczęście nie mieliśmy żadnej styczności z policją, ale również nie dawaliśmy im do tego powodu. 
 

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie, czyli jedna z ważniejszych spraw. Należy być świadomym, że nasze ubezpieczenie zazwyczaj działa, gdy stosujemy się do prawa obowiązującego w kraju, w którym jesteśmy. W związku z tym, podczas wypadku (które w Wietnamie zdarzają się często), jeżdżąc nielegalnie, czyli nie posiadając międzynarodowego prawa jazdy kat. A, nasza ubezpieczalnia  nie pokryje kosztów leczenia. W takiej sytuacji decydując się na poruszanie po Wietnamie  jednośladem musimy pamiętać, że podejmujemy bardzo duże ryzyko. 

W przypadku, gdy posiadamy prawko kat. A lub zakupiliśmy skuter o pojemności 50 cc, wszystko powinno być ok. Najlepiej dokładnie przeczytać zasady i warunki naszego ubezpieczenia.

Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie - informacje i porady
Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie - informacje i porady

Serwis i naprawy

Przemierzając cały Wietnam jednośladem możemy nastawić się, że jakieś wizyty u mechanika będą koniecznością. Sama kwestia wymiany oleju, który trzeba zmienić co ileś km (nam powiedziano, żebyśmy wymieniali co 1000 km, jednak my robiliśmy to co 500- 700 km). Natomiast warto wspomnieć, że w kraju, który nazywamy królestwem skuterów, nie będziemy mieć większego problemy ze znalezieniem mechanika czy serwisu, a koszty tych usług zazwyczaj nie są wysokie.

Jak kupiliśmy skuter w Wietnamie? Polecane miejsca

 • EZ Rent Saigon. My właśnie tutaj kupiliśmy nasz skuter. Facebook: EZ Rent Saigon
 • MINH SCOOTER. WhatsApp: +84 98 100 84 14. Facebook: 247 Motorbikes. Mega fajny i pomocny koleś. Pomimo, że nie zdecydowaliśmy się na zakup motoru od niego (musielibyśmy czekać kolejne 2 dni w Sajgonie) dał nam kilka cennych rad, a kolejno w trakcie podróży pozostawał z nami w kontakcie.
 • PHU. Kontakt do Phu – WhatsApp: +84 81 3525 985. Pomocny, wiele ofert.
 • PATRICK RENT A SCOOTER SAIGON. WhatsApp: +84 90 928 32 80.  Sympatyczny Anglik, o którym wcześniej pisaliśmy, natomiast u niego można tylko wypożyczyć skutery.
 • HOME – THE EXTRA MILE. Skutery na wypożyczenie, trochę drożej. 

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży do Wietnamu kliknij tutaj. Jeśli jesteś ciekawy, ile kasy wydaliśmy podróżując niecały miesiąc po Wietnamie kliknij tutaj. Natomiast, gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj.

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 10 komentarzy

 1. kzkazRib

  Cool, I’ve been looking for this one for a long time

Dodaj komentarz