Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy – Ella

Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella

Jeżeli mieliście kiedyś okazje zobaczyć imponujące zdjęcia ludzi wychylających się z pociągu bądź siedzących na progu drzwi z nogami zwisającymi swobodnie, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to kadr z trasy Kandy – Ella na Sri Lance. Ja widziałam takie zdjęcia u koleżanki i wiedziałam, że kiedyś sama musze przejechać się tym pociągiem. Jednak wtedy nie zdawałam sobie sprawy, że to co jest w tym najistotniejsze, zdjęcie nie jest w stanie przekazać. Po pierwsze jest to uczucie swobody, które towarzyszy frywolnemu siedzeniu na progu drzwi (oczywiście mocno trzymając się poręczy, więc takie pół frywolne :p). A co najważniejsze, są to naprawdę zdumiewające widoki. 

Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy – Ella

Trasa kolejowa na odcinku Kandy – Ella zyskała światową sławę i co roku przyciąga rzeszę turystów. Oczywiście trasę można zrobić w odwrotnej kolejności, czyli zaczynając od Elli, a kończąc na Kandy. Jeżeli jednak nie jesteście fanami pociągów to proponuje przejechać chociaż odcinek Ella – Nanuoya. To tam możemy zobaczyć najbardziej zjawiskowe krajobrazy.

Trasa zyskała swoją popularność z kilku powodów, jednak nadrzędną przyczyną są fenomenalne widoki. 

Jadąc pociągiem będziecie mogli podziwiać malownicze krajobrazy na intensywnie zielone plantacje herbaty, gęste lasy oraz górzyste tereny. Miejscami pociąg przejeżdża przez tunele oraz imponujące wiadukty. Co więcej kolej porusza się wolno, co pozwala napawać się widokami, a także umożliwia zrobienie kilku rewelacyjnych zdjęć. Ponadto możemy usiąść w otwartych drzwiach z nogami wystającymi poza krawędź pociągu. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby zachować przy tym środki ostrożności. Najlepiej cały czas trzymać się poręczy oraz kontrolować, kiedy pociąg zbliża się do tunelu, aby zdążyć schować bądź podkurczyć nogi. 

 

Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella
Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella
Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella

Pokonanie całej trasy Kandy – Ella trwa koło 8 godzin, co niewątpliwie może być męczącym doświadczeniem. Co więcej, po drodze mijamy kilka atrakcji/ miejsc wartych zobaczenia, dlatego polecamy podzielić trasę na pół. My postanowiliśmy zrobić sobie 2 dniową przerwę w miejscowości Hatton i Nallatanniya w  celu zdobycia szczytu górskiego Adam’s Peak. W tym miejscu pragnę polecić tą atrakcję, szczególnie dla miłośników cudownych scenierii. Również dodam, że nie potrzebujecie tam 2 dni. Jeden zdecydowanie wystarczy.

Bilety na 2 i 3 na pociąg klasę kupimy na stacji kolejowej tego samego dnia. 

Najlepiej przyjechać na stację minimum 30 minut wcześniej, aby  nabyć bilety. My zdecydowaliśmy się na 2 klasę, gdzie było sporo wolnych miejsc siedzących. Pomimo dostępnym siedzeń, większość podróży spędziliśmy w drzwiach pociągu. Trzeba mieć na uwadze, że jest to bardzo popularna atrakcja i zwyczajnie możecie mieć problem, aby dopchać się do miejscówki przy drzwiach. Wobec tego można poprosić kogoś o ustąpienie na chwilę miejsca lub cierpliwie koczować na moment, kiedy się zwolni. Brzmi to śmiesznie i abstrakcyjnie, ponieważ zazwyczaj ludziom zależy, by dorwać miejsce siedzące. Ale nie w tym przypadku ;). Ruch przy drzwiach potęguje moda na posiadanie instagramowego zdjęcia, ukazującego nas wychylających się z pociągu. I absolutnie się z tego nie śmieje, ponieważ sama czyhałam, aby takie zrobić. Na koniec dodam, że my podróżowaliśmy w czasach pandemii, co skutkowało mniejszą ilością turystów niż zazwyczaj. 

Porada. Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy – Ella

Jeżeli chcecie mieć ładne zdjęcie bez tłumu ludzi wokół, polecam wysiąść jeden przystanek dalej od Ella, czyli w Baddula. Większość osób kończy podróż właśnie w Ella, także resztę trasy przejedziecie z garstką podróżnych. Baddula znajduje się 20 km od Elli i stamtąd będziecie mogli wrócić tuk- tukiem lub autobusem. 

Jeszcze chciałabym zaznaczyć, że również inne trasy kolejowe na Sri Lance są ładne i ekscytujące.  W związku z czym polecam skorzystać z tego środka transportu nie tylko na tym jednym odcinku. 

Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella
Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella
Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży na Sri Lankę kliknij tutaj. Jeśli chce się dowiedzieć, jaki budżet przygtować na wyjazd kliknij tutaj. Natomiast, gdy interesują Cię pozostałe miejsca na mapie Sri Lanki warte zobaczenia kliknij tutaj.

Ten post ma 10 komentarzy

Dodaj komentarz