Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu… cmentarza

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

W skrócie, czyli o czym przeczytasz w tym wpisie :
1. Wioska rybacka i targ rybny
2. Rewelacyjny widok z terenu cmentarza
3. Plaża i kitesurfing
4. Czerwone i białe wydmy
5. Czerwony wąwóz Fairy Stream
6. Informacje ogólne – dojazd, nocleg

Całość tekstu

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu… cmentarza. 

Mui Ne jest to z wieś i ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany w południowo-wschodniej części Wietnamu. Odległość od największego miasta Wietnamu, mianowicie Ho Chi Minch (Sajgon) wynosi 115 km. My na miejscu spędziliśmy bardzo przyjemne 1,5 dnia, a nasze 4 litery troche odpoczęły od ciągłego siedzenia na skuterze.

Ile czasu poświęcić na Mui Ne? Mui Ne i rewelacyjny widok

Żeby zobaczyć większość atrakcji w okolicy wystarczy nam 1 dzień. Natomiast, jeżeli mamy w planach zrelaksować się na plaży lub popływać na kitesurfingu to proponowałabym zarezerwować sobie 2 dni – jeden na odpoczynek, a drugi na zwiedzanie.
 

Wioska i targ rybny (Fishing Village)

Jest to miejsce, którego nie da się przegapić z uwagi na setki kolorowych łodzi zacumowanych w zatoce. Są to większe kutry rybackie, ale co ciekawe, również mnóstwo małych, okrągłych łódek. Serdecznie polecamy przyjechać tutaj o dwóch porach – o poranku i po zaćmieniu słońca. 

Będąc tu wcześnie rano zobaczycie interesujący obraz rybaków przygotowujących owoce morza i ryby do sprzedaży. Od razu pragnę ostrzec tych bardziej wrażliwych, że po pierwsze to miejsce (naturalnie) śmierdzi. Po drugie możemy widzieć proces zabijania ryb oraz obierania skorup z owoców morza. Tak nawiasem mówiąc te skorupy kolejno lądują na ziemi pokrywając nimi całą powierzchnię. 

Tymczasem przychodząc tu wieczorem zobaczymy piękny spektakl kolorowych, migoczących świateł zlokalizowanych na łódkach.

Podsumowując, nam bardzo podobało się to miejsce, chociaż wiemy, że wiele osób narzeka na targ z uwagi na smrodu. Nam tak bardzo nie przeszkadzał ;p. 

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne i rewelacyjny widok
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

A teraz przejdziemy do tytułowego miejsca, z którego rozpościera się fenomenalny widok na ocean. W rzeczywistości, był to dla mnie jeden z piękniejszych widoków w Wietnamie, nawet pomimo obecności śmieci na skałach. 

Miejsce to znajduję się na terenie cmentarza. Należy przejść za kapliczkę i trochę w dół, gdzie ukaże nam się rewelacyjna sceneria na ocean, a także na pobliską plaże, którą będziemy widzieć z góry. My przeszliśmy się dookoła terenu po kamienistym gruncie, a wracaliśmy po piasku koło nagrobków. Niektórych może dziwić fakt, że na dużej części nagrobków zobaczymy swastykę, ale jest to spowodowane tym, że pierwotnie miała ona inne znaczenie. Swastyka jest symbolem wielkiej duchowości, słońca, szczęścia. Dodatkowo przypomina o 4 potencjalnych miejscach odrodzenia się duszy : w piekle, w świecie zwierzęcym lub roślinnym, w świecie duchów czy w osobie na ziemi. 

Jeżeli ktoś chciałby tu przyjechać, to poniżej zaznaczyłam pinezkę na mapach google. 

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne i rewelacyjny widok

Plaża i kitesurfing

W związku z tym, że mieszkaliśmy niecałe 8 km przed Mui Ne, to zwiedziliśmy plaże znajdującą się po lewej stronie wioski w pobliżu naszego noclegu. 

Przy drodze ciągną się hotele i resorty, gdzie wejście na plaże jest przeznaczone dla gości tych miejsc. W celu znalezienia ogólnodostępnego wejścia na plaże trzeba trochę przejść, ale są zapewniam, że są takie. Nie jestem stuprocentowo pewna, ale wydaje mi się, że na drodze były oznaczenia tych miejsc.

Ogólnie rzecz ujmując plaża była bardzo ładna, szeroka, długa i piaszczysta. Co więcej kolor wody intensywnie turkusowy. Pomimo tego, nie zdecydowaliśmy się, żeby w niej popływać. Dlaczego? Aby Wam to zilustrować powiem tak. Już tylko próbując wejść do wody stopami kilka razy poczułam dziwny dotyk na nodze, co okazywało się być reklamówkami. Totalnie nie miałam przyjemności pływać w śmieciach. Niestety jest ich w Wietnamie niewyobrażalnie dużo i nawet będąc na najcudowniejszej plaży nie będziemy w stanie cieszyć się na tyle miejscem, na ile by na to zasługiwało. Naprawdę tak jest. Wietnam ma przepiękną, długą linię brzegową, jednak to na nic, ponieważ wszędzie są tony śmieci. I rozumiem, że jest to problem bardzo złożony, co nie zmienia faktu, że nie chcesz pływać w nich. 

Natomiast przechodząc do pozytywów. W okolicach Mui Ne mamy idealne warunki do kitesurfingu, co skutkuje obecnością szkółek kitesurfingowych. W związku z tym, że nie pływaliśmy w wodzie to siedzieliśmy zahipnotyzowani oglądając wyczyny profesjonalistów oraz uczniów latających w powietrzu. Tak bardzo zajaraliśmy się, że nawet podeszliśmy do instruktora zapytać się o lekcję. Jednak ten szybko nas sprowadził na ziemie, twierdząc, że potrzebowalibyśmy przynajmniej kilku dni, żeby cokolwiek załapać. A nasz napięty harmonogram w celu przejechania całego Wietnamu z południa na północ nie pozwalał na to. W końcu nie skorzystaliśmy zostawiając sobie tą przyjemność na przyszłość. 

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

Czerwone Wydmy Piaskowe (Red Sand Dunes)

Białe Wydmy Piaskowe (White Sand Dunes for sunrise)

Jedną z atrakcji Mui Ne są czerwone oraz białe wydmy piaskowe. W obu miejscach można pojeździć na quadzie, czy zjechać na sankach. 

Czerwone Wydmy znajdują się zaraz za Mui Ne. Jest to nic innego jak niewielki obszar pokryty czerwono – pomarańczowym piachem. Wyjeżdżając już z Mui Ne trafiliśmy tutaj i nawet zatrzymaliśmy się na chwilę na poboczu, ale miejsce totalnie nas nie zaciekawiło, więc ruszyliśmy w kierunku Da Lat. Niewątpliwie na naszą decyzję wpłynęło też to, że już wcześniej widzieliśmy sporo takich miejscówek i ta nie wyróżniała się niczym specjalnym.

Tymczasem Białe Wydmy położone są niecałe 30 km od Mui Ne, kierując się główną drogą na północ. Obok wydm znajduje się jeziorko. I tutaj podobna sytuacja. Widzieliśmy wydmy z oddali, ale nie zatrzymywaliśmy się przy nich, ponieważ pogoda się pogarszała, a w planach tego dnia mieliśmy do przejechania 160 km. Jednak jeżeli ktoś chce zrobić zdjęcie niczym z kadru z Sahary to miejscówka nadaje się do tego idealnie.

Czerwony Wąwóz (Fairy Stream)

To kolejna atrakcja polecana w Mui Ne. Hmm, chyba tego dnia byliśmy bardzo wybredni. Podjechaliśmy pod miejsce, które  na google maps było oznaczone, jako wejście do czerwonego wąwozu, ale nikogo tam nie było. Podeszliśmy do strumienia, który był niewielki, bez szału i wydawał się brudny. Rozejrzeliśmy się i uznaliśmy, że rezygnujemy i lecimy na plaże. W związku z tym z naszego doświadczenia nic nie jestem w stanie powiedzieć.

Natomiast czytałam, że Czerwony Wąwóz jest znaną atrakcją turystyczną. Niestety w tym wypadku (chociaż zazwyczaj stety) zwiedzaliśmy Wietnam w czasach kowidowych, gdy turystów była garstka. Pewnie gdybyśmy widzieli ludzi idących po strumyku skusiłoby nas to do jego zwiedzenia. Słyszałam, że jest to atrakcja zdecydowanie lepsza niż wydmy, także przekazujemy dalej, a Wy w komentarzach możecie dać znać czy było warto 🙂

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

Mui Ne i rewelacyjny widok - informacje ogólne

Mui Ne zlokalizowane jest w południowo – wschodniej części Wietnamu. Odległość od największego miasta Wietnamu, mianowicie Ho Chi Minch (Sajgon) wynosi 115 km. Właśnie z niego można się tu dostać autobusem sypialnianym w 6 godzin, w cenie 8 $ za osobę (38 zł) w jedną stronę. Kolejną opcją jest skorzystać z kolei, która jedzie znacznie szybciej niż autobus – około 3 godz. 30 min. Bilet na pociąg również kosztuje 8 dolarów wzwyż. Z pewnością warto zauważyć, że  najbliższą stacją, na której pociąg się zatrzymuje jest Binh Thuan mieszczące się 30 km od Mui Ne, skąd trzeba przetransportować się do wioski.
My z uwagi na to, że podróżowaliśmy własnym skuterem z południa na północ Wietnamu, tego dnia wyruszaliśmy z kurortu Vung Tau oddalonego od Mui Ne o 170 km. Droga zajęła nam około 6 godzin i pomimo tego, że tyłki bolały nas niemiłosiernie to podróż była bardzo przyjemna. Po pierwsze pogoda była cudowna, co było rzadkością w Wietnamie. Po drugie większą część trasy pokonaliśmy z widokami na wody oceanu. 

Nocleg. Mui Ne i rewelacyjny widok

My postanowiliśmy zatrzymać się niecałe 8 km od centrum Mui Ne w Van Thanh Hotel. Hotel był bardzo przyzwoity za dobre pieniądze (płaciliśmy 158 355 dongów, czyli 30 zł za noc). W okolicy znajduje się sporo restauracji, barów, a także plaże. 

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży do Wietnamu kliknij tutaj. Jeśli jesteś ciekawy, ile kasy wydaliśmy podróżując niecały miesiąc po Wietnamie kliknij tutaj. Gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj. Natomiast  jeżeli chcesz uzyskać informację, jak i gdzie kupić skuter w Wietnamie kliknij tutaj. 

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 11 komentarzy

  1. F

    Ӏ enjoy what you guүs are usually up too. This sort of clever work and exposure!

    Keep up the awesome works guys I’ve added you ɡuys to my ⲣersonal blogroll.

Dodaj komentarz