Organizacja wyjazdu do Wietnamu – jak to zrobić?

Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?

Wietnam jest niesamowitym, pięknym i zdecydowanie wartym zobaczenia krajem. Jeżeli trafiliście na ten wpis to prawdopodobnie o tym wiecie i właśnie zabieracie się za  planowanie swojej podróży. Żeby Wam to ułatwić przygotowałam  listę rzeczy, które należy załatwić przed wylotem oraz te do zrobienia będąc już na miejscu. Znajdziecie tutaj między innymi informację o szczepieniach, ubezpieczeniu oraz wizie. 

Poniżej krótko nakreślę, jak to u nas wyglądało

Wietnam od zawsze plasował się w moim TOP 5 krajów, które pragnęłam zobaczyć. Pamiętam, że gdy lecieliśmy do Azji początkiem stycznia ’22 bardzo chcieliśmy go zwiedzić, jednak z uwagi na pandemię wciąż pozostawał zamknięty.  Aż w końcu będąc w Tajlandii pojawiła się informacja, że po 2 latach zamknięcia,  kraj otwiera swoje granicę dla ruchu turystycznego.  Po tym natychmiastowo zaklepaliśmy bilety lotnicze. Nasza podróż po Wietnamie rozpoczęła się 23 marca i trwała do 19 kwietnia. Od razu zaznaczę (żeby komuś nie  umknęło), że w Wietnamie mieliśmy dość poważny wypadek na skuterze i kwestia ubezpieczenia, o której tutaj przeczytacie jest niezwykle WAŻNA. Dobrze, przejdźmy więc do tematu.

1. Co należy załatwić przed przylotem do Wietnamu?

  • Wiza. Udając się do Wietnamu podróżni zagraniczni muszą wystąpić o wizę turystyczną. Najprostszym sposobem jest ubieganie się o wizę przez Internet, czyli o e-wizęCały proces przebiega online, a aplikować można korzystając ze strony Foreigner apply for e-visa – National portal on Immigration (xuatnhapcanh.gov.vn) . Koszt wynosi 25 dolarów za osobę i uprawnia nas do jednorazowego wjazdu do Wietnamu i pozostania na jego terenie do 30 dni. Czas oczekiwania na wydanie elektrycznej wizy trwa do 3 dni (tak podaje oficjalna strona i faktycznie my tyle czekaliśmy). W celu sprawdzenia statusu na stronie, gdzie aplikowaliście, należy wpisać kod rejestracyjny (który prawdopodobnie otrzymaliście na maila), podać waszego maila i date urodzenia. Przed podróżą należy wydrukować wizę i zachować ją do wylotu. Warto zaznaczyć, że na podstawie e-wizy Urząd Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych). Ponadto o wizę można się ubiegać w urzędach konsularnych danego kraju, a także na granicy kraju po wcześniejszym uzyskaniu promesy od biura podróży czy agencji turystycznej. 
  • Sprawy covidowe. Obecnie władze Wietnamu zniosły wszystkie wymogi, takie jak testy, kwarantanna czy nawet konieczność przedstawiania certyfikatu szczepienia. Jednak, jak każdy zdążył zauważyć zmienia się to dość dynamicznie, w związku z czym przed podróżą najlepiej upewnić się, co do tego. Sprawy covidowe i wymagania można sprawdzić na stronach internetowych: gov.pl, oficjalnej stronie Wietnamu  bądź na stronie skyscannera. Na skyscannerze podawane są najnowsze aktualizacje dotyczące podróży do danego kraju oraz restrykcje tam panujące. 

PONADTO

  • Pamiętać, że nasz paszport musi być ważny przez min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Wietnamu.
  • Pamiętać, żeby przed wylotem sprawdzić również wymagania linii lotniczych, którymi będziecie podróżować.

2. Organizacja wyjazdu do Wietnamu – szczepienia

Lecąc do Wietnamu nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zaleca się zaszczepić przeciw:

  • WZW A (WZW B również jest zalecane, jakkolwiek większość z nas już jest przeciw niemu zaszczepiona, ponieważ jest ono obowiązkowe w wieku niemowlęcym);
  • Dur brzuszny;
  • Błonica, krztusiec i tężec ( my szczepiąc się mieliśmy je zawarte w jednej szczepionce).

W zależności od charakteru wyjazdu oraz terenu, na jakim planujemy przebywać, można się zaszczepić przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Koszt szczepienia wynosi około 400 zł. My po konsultacji z lekarzem medycyny podróży uznaliśmy, że na terenach, które zamierzaliśmy odwiedzić  istnieje niskie prawdopodobieństwo zarażenia się tą chorobą. Wobec tego nie wykonywaliśmy tego szczepienia. Ale nie jestem specjalistą, dlatego takie decyzje najlepiej omawiać przed wylotem z lekarzem medycyny podróży.

Podobna sytuacja tyczy się szczepienia przeciw malarii. My nie szczepiliśmy się na nią, jednak wykupiliśmy lek Malarone, który ma działanie przeciwmalaryczne (jest to lek na receptę).
Ponadto należy uważać na dzikie zwierzęta, które mogą przenosić wściekliznę. Oczywiście, jeżeli ktoś chce może się zaszczepić przeciw wściekliźnie.
W sprawie szczegółowej i aktualnej sytuacji dotyczącej szczepień najlepiej skontaktuj się z specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?

3. Ubezpieczenie! 

Mega ważna sprawa. My postanowiliśmy skorzystać z ubezpieczenia dla młodych Euro26, które jest dostępne do 30 roku życia. Dustin kupił kartę mając jeszcze 29 lat, ale w trakcie jej trwania kończył 30. Na szczęście w takim wypadku ubezpieczenie jest wciąż ważne. Wykupujemy je na rok czasu. Mamy do wybory różne pakiety. My skorzystaliśmy z World Extra za 108 zł na rok. Kartę można zamówić online bądź w niektórych biurach podróży. Na stronie Euro26 dostępna jest mapa z wyszczególnionymi punktami dystrybucji.

Innych ubezpieczalni nie możemy rekomendować, ponieważ nie mieliśmy okazji ich przetestować. Jesteśmy w stanie tylko powiedzieć, że Euro26 korzystało z ubezpieczenia prowadzonego przez firmę UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A

4. Organizacja wyjazdu do Wietnamu – międzynarodowe prawo jazdy

Jest to dokument, dzięki któremu możesz kierować pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Takie prawo jazdy załatwiamy w Starostwie Powiatowym. Koszt to 35, 50 zł za konwencję. Wietnam znajduję się w obu konwencjach, więc bez różnicy, na którą się zdecydujecie. Zazwyczaj taki dokument załatwia się od ręki. 

Niestety w Wietnamie posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna. Posiadając międzynarodowe prawo jazdy na Sri Lance i  w Tajlandii byliśmy uprawnieni do poruszania się skuterem (bez posiadania uprawnień na motor), jednak w Wietnamie jest to zabronione. Oczywiście można, ale podejmując ryzyko, że gdy złapie nas policja prawdopodobnie trzeba będzie poświęcić kilka $ na udobruchanie Pana władzę. Jednak, co gorsza, mając wypadek nasza ubezpieczalnia raczej nie pokryje kosztów leczenia. Natomiast posiadając uprawnienie na motor, które jest udokumentowane w międzynarodowym prawie jazdy, wciąż możecie mieć problemy z policją, która po prostu będzie chciała uzyskać od was łapówkę. Natomiast, co ważniejsze, w razie wypadku wasz ubezpieczyciel  zapewne pokryje koszty leczenia.

Dodatkowo

Dodam, że poruszanie się na drogach w Wietnamie jest niezmiernie niebezpieczne. Wietnamczycy mają inną kulturę jazdy (lub raczej jej nie mają ). Przechodząc przez ulicę, a także poruszając się  po drogach musimy być bardzo uważni. Piszemy to z naszego doświadczenia. Na ten temat na pewno  powstanie osobny wpis na moim blogu.  

5. Zamów kartę płatniczą, którą będziesz mógł używać na miejscu

My korzystaliśmy z Revoluta, chociaż słyszałam, że inne banki np. konto walutowe w Pekao ma korzystne warunki. Ale opiszemy nasze doświadczenia z Revolutem, którego używaliśmy. 

Po pierwsze wybierając gotówkę z bankomatu może być naliczona prowizja. Na szczęście przed podjęciem gotówki maszyna informuje nas o wysokości prowizji. Bankomaty, które jej nie pobierają to VP Bank, TP Bank, MB Bank i HSBC. Trzeba też pamiętać, że czasami przy płatności kartą w sklepie czy innych miejscach doliczana jest prowizja 2-4%. W związku z tym najlepiej jest wybrać więcej gotówki z bankomatu i za wszystko płacić lokalną walutą. Poza tym zaznaczę, że zdarzają się sytuację, gdzie bankomat po prostu nie akceptuje naszej karty.  My mieliśmy taką sytuację z 2 czy 3 razy. Wobec tego pamiętajcie, że gdy bankomat nie będzie chciał wydać Wam kasy  nie ma co panikować. Po prostu tak czasami jest. 

Oczywiście najlepiej poświęcić trochę czasu przed podróżą i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę z dostępnych na rynku.

6. Numery telefonów i adres Polskiej Ambasady. Organizacja wyjazdu do Wietnamu – jak to zrobić?

Przed podróżą do innego kraju polecamy wklepać sobie do telefonu numery kontaktowe oraz adresy do Ambasady RP i Wydziałów Konsularnych RP w danym państwie. Jeżeli nie ma polskiej ambasady w kraju, do którego jedziesz, masz prawo do pomocy ze strony innych ambasad państw członkowskich Unii Europejskiej.

Ściąga dla leniuszków. Numery tel. do Ambasady RP w Hanoi: +84 24 384 520 27 lub +84 24 384 537 283. Adres: 3 Chua Mot Cot, Hanoi. Numer telefonu do Wydziału Konsularnego RP w Hanoi: +84 24 3845 2027. Adres: 5 Chua Mot Cot (wejście od ul. Ba Huyen Thanh Quan), Ba Dinh, Hanoi. Ponadto telefon dyżurny: +84 988 017 475. Aczkolwiek przed przylotem najlepiej zweryfikować czy wciąż są aktualne.

7. Zrobić kopie i skany ważnych dokumentów

Paszport (lub dowód w krajach Unii Europejskiej) jest Twoim najważniejszym dokumentem. Wobec tego najlepiej zabezpieczyć się w razie kradzieży czy innych sytuacji, w których możesz go stracić. Zrób skany. Zrób kopie, którą możesz nosić przy sobie zamiast paszportu albo kopie schować w bezpieczne miejsce w hotelu. Wszystko po to, żeby mieć jakieś potwierdzenie Twojej tożsamości.

8. Stworzyć sobie bezpieczne miejsca, gdzie będziesz nosić gotówkę

W przypadku kobiet mogą to być wszyte kieszonki do biustonoszy. Fajną opcją są również paski do spodni z wewnętrzną skrytką, gdzie można schować pieniądze. Taki pasek można zamówić przez internet. Nerki podróżne często stają się celem złodziei, a niestety niejednokrotnie są to miejsca, gdzie przechowujemy wszystko, co cenne.

9. Organizacja wyjazdu do Wietnamu – co załatwić po przylocie?

  • Karta do telefonu z Internetem. Chyba każdy słyszał historie, ile niektórzy turyści zapłacili za rachunek telefoniczny po podróży do egzotycznego kraju. My będąc w Wietnamie kupiliśmy lokalną kartę zaraz po wylądowaniu na lotnisku. Wybraliśmy firmę Viettel.

10. Ważna informacja

Jak podaje gov.pl kary za łamanie prawa w Wietnamie są bardzo surowe. Za posiadanie  czy rozprowadzanie  narkotyków grozi nawet kara śmierci. Dla przykładu za posiadanie heroiny w ilościach : do 100 g grozi kara wieloletniego więzienia, powyżej 100 g – kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci. Również należy pamiętać, że obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury oraz przedmiotów antycznych ponad 100 letnich. Stąd przed zakupem lepiej dopytać lub sprawdzić, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych zakazem. 

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz uzyskać informację, jak i gdzie kupić skuter w Wietnamie kliknij tutaj.  Jeśli jesteś ciekawy, ile kasy wydaliśmy podróżując niecały miesiąc po Wietnamie kliknij tutaj. Natomiast, gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj.

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 10 komentarzy

Dodaj komentarz