Organizacja podróży do Tajlandii – jak to zrobić

Organizacja podróży do Tajlandii - jak to zrobić? O szczepieniach, ubezpieczeniu, sprawach covidowych i wielu innych

Organizacja podróży do Tajlandii- jak to zrobić?

Jeżeli zastanawiacie się, jak zorganizować podróż do Tajlandii, przeciw czemu się zaszczepić, czy i jakie wziąć ubezpieczenie oraz jak wyglądaja kwestie covidowe, zapraszam do poniższego wpisu. 

W Tajlandii spędziłam 7 tygodni podczas 3,5 miesięcznej wyprawy do Azji, gdzie oprócz Tajlandii zwiedziłam Sri Lankę oraz Wietnam. Większość informacji praktycznych, które przeczytasz poniżej, możesz zastosować również w swoich innych  podróżach.

Udając się do Tajlandi w celach turystycznych czy to drogą powietrzną, czy przekraczając granicę lądową, posiadacze polskich paszportów nie muszą ubiegać się o wizę. Taka wiza zezwala nam na pobyt do 30 dni. Po przekroczeniu tego okresu czasu można się ubiegać o jednorazowe przedłużenie wizy turystycznej. Załatwia się to w biurze imigracyjnym i można je odroczyć o maksymalnie 30 dni. Istnieje jeszcze jeden sposób na wydłużenie naszego pobytu – wyjechać na kilka dni do jednego z krajów ościennych, a po powrocie do Tajlandii nasza wiza zostanie przedłużona o kolejne 30 dni. Należy mieć na uwadze, że granicę lądową można przekroczyć 2 razy w roku.

1. Organizacja podróży do Tajlandii, co należy załatwić przed?

  • Sprawy covidowe. Najlepiej kontrolować na bieżąco, jakie są w danym okresie wymagania, aby móc wlecieć do kraju, ponieważ zmienia się to dość dynamicznie. Takie rzeczy najlepiej sprawdzać na stronach internetowych takich jak: gov.pl, tourismthailand.org bądź na stronie skyscannera, gdzie podawane są najnowsze aktualizacje dot. podróży do danego kraju oraz restrykcje tam panujące.
  • Pamiętać, że nasz paszport musi być ważny przez min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.
  • Przy wjeździe może być wymagane okazanie biletu powrotnego, dowodu posiadania środków finansowych w wysokości 10 000 batów na osobę (ok. 1280 zł) oraz innych dokumentów potwierdzających charakter wizyty np. rezerwacja hotelowa. 
  • Zanim przekroczymy granicę będziemy musieli wypełnić kartę wjazdu/ wyjazdu. Jedną część należy zachować i okazać podczas wyjazdu z Tajlandii.

Gdy lecieliśmy do Tajlandii w lutym 2022 roku musieliśmy również wyrobić Thailand Pass i wykupić ubezpieczenie na kwotę min. 10 000 dolarów obejmujące także sprawy covidowe. Ponadto zarezerwować 5 noclegów w akredytowanym hotelu wraz z transportem z lotniska i wykonać 3 testy PCR. Szaleństwo. Na szczęście na chwilę obecną (22.07.2022) wystraczy być zaszczepionym przeciw covid bądź zrobić jeden test PCR.

WAŻNE!

2. Jakie szczepienia?

 My lecąc do Azji na dłuższy okres czasu postanowiliśmy zaszczepić się na:

  • WZW A (WZW B również jest zalecane, jakkolwiek większość z nas już jest przeciw niemu zaszczepiona, ponieważ jest to obowiązkowe szczepienie w wieku niemowlęcym.
  • Dur brzuszny;
  • Błonica, krztusiec i tężec (wszystkie trzy były zawarte w jednej szczepionce).

W zależności od charakteru wyjazdu oraz terenu, na jakim planujemy przebywać, można się zaszczepić przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Koszt szczepienia wynosi około 400 zł. My po konsultacji z lekarzem medycyny podróży uznaliśmy, że na terenach, które zamierzaliśmy odwiedzić  istnieje niskie prawdopodobieństwo zarażenia się tą chorobą. Wobec tego nie wykonywaliśmy tego szczepienia. Ale nie jestem specjalistą, dlatego takie decyzje najlepiej omawiać przed wylotem z lekarzem medycyny podróży.

Podobna sytuacja tyczy się szczepienia przeciw malarii. My nie szczepiliśmy się na nią, jednak wykupiliśmy lek Malarone, który ma działanie przeciwmalaryczne (jest to lek na receptę).
Ponadto należy uważać na dzikie zwierzęta, które mogą przenosić wściekliznę. Oczywiście, jeżeli ktoś chce może się zaszczepić przeciw wściekliźnie.
W sprawie szczegółowej i aktualnej sytuacji dotyczącej szczepień najlepiej skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

  1. Międzynarodowe prawo jazdy

Organizacja podróży do Tajlandii, czyli o międzynaradowym prawie jazdy. Dla tych z Was, którzy planują podróżować po Tajlandii wypożyczonym skuterem, co jest bardzo popularne wśród turystów, to polecamy wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument, dzięki któremu możesz kierować pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Takie prawo jazdy załatwiamy w Starostwie Powiatowym. Koszt to 35, 50 zł za konwencję. Tajlandia znajduję się w Konwencji Genewskiej, dlatego my na taką się zdecydowaliśmy. Ponadto Sri Lanka i Wietnam, również należą do tej niej (Wietnam należy do obu). Zazwyczaj taki dokument załatwia się od ręki.

4. Wymień złotówki na dolary bądź euro. Zamów kartę płatniczą, którą będziesz mógł używać na miejscu. 

My korzystaliśmy z Revoluta, chociaż słyszałam, że inne banki np. konto walutowe w Pekao ma korzystne warunki. Ale opiszemy nasze doświadczenia z Revolutem, z którego korzystaliśmy. Używając Revoluta najlepiej wybierać pieniądze z bankomatu w ciągu tygodnia, ponieważ w weekendy doliczane są dodatkowe opłaty. Poza tym wybierając gotówkę z bankomatu musimy wziąć pod uwagę prowizję za wypłatę gotówki w naszym banku oraz opłatę, którą może pobierać operator bankomatu. Większość bankomatów w Tajlandii pobiera 200 batów prowizji. Na szczęście przed podjęciem gotówki maszyna informuje nas o wysokości prowizji.
Przy obecnych warunkach korzystając z Revoluta mamy limit wypłat 800 zł/m-c lub 5 wypłat/m-c. Po przekroczeniu tego limitu zapłacimy 2% prowizji na min. 5 zł.
Oczywiście najlepiej poświęcić trochę czasu przed podróżą i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę z dostępnych na rynku.

5. Ubezpieczenie! 

Przy organizowaniu wycieczki do Tajlandii jest to mega ważna sprawa. 
My postanowiliśmy skorzystać z ubezpieczenia dla młodych Euro26, które jest dostępne do 30 roku życia. Dustin kupił kartę mając jeszcze 29 lat, ale w trakcie jej trwania kończył 30. Na szczęście w takim wypadku ubezpieczenie jest wciąż ważne. Wykupujemy je na rok czasu. Mamy do wybory różne pakiety. My skorzystaliśmy z World Extra za 108 zł na rok. Kartę można zamówić online bądź w niektórych biurach podróży. Na stronie Euro26 dostępna jest mapa z wyszczególnionymi punktami dystrybucji.

Innych ubezpieczalni nie możemy rekomendować, ponieważ nie mieliśmy okazji ich przetestować. Jesteśmy w stanie tylko powiedzieć, że Euro26 korzystało z ubezpieczenia prowadzonego przez firmę UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

6. Organizacja podróży do Tajlandii- jak to zrobić? Zapisz numery telefonów i adres Polskiej Ambasady. 

Przed podróżą do innego kraju polecamy wklepać sobie do telefonu numery kontaktowe oraz adresy do urzędów konsularnych RP w danym państwie. Jeżeli nie ma polskiej ambasady w kraju, do którego jedziesz, masz prawo do pomocy ze strony innych ambasad państw członkowskich Unii Europejskiej.

Ściąga dla leniuszków. Numery tel. do Polskiej Ambasady w Tajlandii- +66 2079 7300 lub +66 819 364 618. Aczkolwiek przed przylotem najlepiej zweryfikować czy są wciąż aktualne.

7. Zrobić kopie i skany ważnych dokumentów. 

Paszport (lub dowód w krajach Unii Europejskiej) jest Twoim najważniejszym dokumentem. W związku z tym najlepiej zabezpieczyć się w razie kradzieży czy innych sytuacji, w których możesz go stracić. Zrób skany. Zrób kopie, którą możesz nosić przy sobie zamiast paszportu albo kopie schować w bezpieczne miejsce w hotelu. Wszystko to po to, żeby mieć jakieś potwierdzenie Twojej tożsamości.

8. Stwórz sobie bezpieczne miejsca, gdzie będziesz nosić gotówkę. 

W przypadku kobiet mogą to być wszyte kieszonki do biustonoszy. Fajną opcją są również paski do spodni z wewnętrzną skrytką, gdzie można schować pieniądze. Taki pasek można zamówić przez internet. Nerki podróżne często stają się celem złodziei, a niestety niejednokrotnie są to miejsca, gdzie przechowujemy wszystko, co cenne.

9. Co załatwić po przylocie?

  • Kupić kartę do telefonu z internetem. Chyba każdy słyszał historie, ile niektórzy turyści zapłacili za rachunek telefoniczny po podróżach do egzotycznych krajów. My będąc w Tajlandii kupiliśmy kartę zaraz po wylądowaniu na lotnisku. Wybraliśmy firmę Dtac, ponieważ wydaje nam się, że była najlepsza z najtańszych. 
  • Wymień dolary/ euro na tajskie baty. Jeżeli chcecie wymienić dolary pamiętajcie, aby były one z nowej edycji, ponieważ starsze są nieakceptowalne. Po przylocie zdecydowaliśmy się na wymianę niewielkiej ilości gotówki w kantorze na lotnisku, tak aby mieć trochę lokalnej waluty na początek. Ale w  kantorze w galerii handlowej na Phuket widzieliśmy lepszy kurs. Także polecamy właśnie tam się wybrać, żeby wymienić kasiorkę. Również miejcie na uwadze, że zazwyczaj nie opłaca się wymieniać pieniędzy w hotelach, gdyż jest to robione po najbardziej niekorzystnym kursie.
 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis i skoro już wiesz, jak się przygotować na wycieczkę zapraszam tutaj, aby dowiedzieć się, co zwiedzić w Tajlandii i jakie skarby skrywa ten cudny kraj. Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się, ile wydaliśmy przez 7 tygodni kliknij tutaj. 

Organizacja podróży do Tajlandii - jak to zrobić
Organizacja podróży do Tajlandii - jak to zrobić?
received_872460373729413[1]
Organizacja podróży do Tajlandii - jak to zrobić?
Prowincja Krabi to kapitalne widoki, cudna plaża Railay i jasknia wypełniona rzeźbionymi penisami.
Railay Beach
https://bezkonca.com/chiang-mai-i-love-it/
Chiang Mai
https://bezkonca.com/wyspa-koh-chang-relaks-i-chill/
Ko Chang
https://bezkonca.com/chiang-mai-i-love-it/
Doi Inthanon
https://bezkonca.com/phuket-co-koniecznie-zobaczyc/
Phuket
Phayao, Nan & Doi Phu Kha- Zwiedzanie Północy Kraju.
Doi Phu Kha

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz