Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

Poniżej zamieszczone podsumowanie naszej 27-dniowej podróży po Wietnamie zawiera spis miejsc, które zobaczyliśmy, wzbogacone o te, których z różnych przyczyn nie zwiedziliśmy. W związku z tym, jeżeli planujecie wyjazd do Wietnamu, macie gotowy plan zwiedzania ;). Dodatkowo, z uwagi na fakt, że całą trasę przejechaliśmy na zakupionym na miejscu skuterze, poświęciłam trochę uwagi na ten wątek. Na pewno polecane osobom, które rozważają przejazd Wietnam jednośladem. Na końcu dodałam kilka luźnych informacji dotyczących tego kraju.

W osobnym wpisie, który znajdziecie klikając tu, zawarłam finansowe podsumowanie podróży po Wietnamie. 

Miejsca, które zwiedziliśmy + 5, które mieliśmy w planie zobaczyć

Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza

południe

Środek

Północ

Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie
Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie
Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

2900 km - łączna ilość km, którą zrobiliśmy na skuterze

2900 km, czyli łączna ilość przejechanych kilometrów w około 18 dni. Gdybyśmy nie mieli wypadku na półmetku, z pewnością ta wartość prezentowałaby się inaczej. Jednak, że stało się, jak się stało, nie zwiedziliśmy miejsc zlokalizowanych na północ od Hanoi, czyli głównie fenomenalnych tarasów ryżowych. 

Dzienna ilość km, którą robiliśmy była uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze od pogody, która na środku i na północy kraju była kapryśna. Po drugie od terenu, a po trzecie od naszego samopoczucia. Codzienna jazda na skuterze była męcząca, nie mówiąc o tym, że już po przejechaniu 100 km nie wiedzieliśmy, co zrobić, żeby dupy przestały nas boleć. Na przykład jadąc górami do  wodospadów w okolicach Da Lat ciężko było nam przejechać 120 km, ponieważ trasa była wymagająca, a pogoda deszczowa. Natomiast poruszając się po płaskim terenie w idealnych warunkach byliśmy w stanie przejechać 360 km (to był nasz rekord).

Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

Z jednej strony przyznam, że wywarliśmy na siebie presję, żeby cisnąć, jak najwięcej kilometrów, aby zdążyć na miesięcznej wizie przejechać cały Wietnam z południa na północ. Z drugiej zaś chce zaznaczyć, że nie robiliśmy tego za wszelką cenę. Nie jeździliśmy po ciemku i myślę, że to jest złota zasada. Również, gdy wiedzieliśmy, że szansa, aby dojechać do miejscowości, w której planowaliśmy się zatrzymać, jest nikła, szybko transformowaliśmy nasze plany. Generalnie, biorąc pod uwagę powyższe, noclegów zawsze szukaliśmy tego samego dnia, czasami nawet kilkanaście minut przed przyjazdem do kwatery.

Jazda skuterem- podsumowanie podróży po Wietnamie

Planując podróż po Wietnamie byliśmy przekonani, że najlepszą opcją jest przemieszczanie się po nim na motorze/ skuterze. Tak naprawdę nie braliśmy innej możliwości pod uwagę. Z perspektywy czasu powiem, że owszem, jest bardzo wiele plusów, ale i jeden ogromny minus. Niewątpliwie największą zaletą jest swoboda w przemieszczaniu się, czyli wyjeżdżasz, o której chcesz, zatrzymujesz się, gdzie Ci się podoba, wszędzie dojedziesz itp. 

Natomiast to czego nie byliśmy świadomi przed przyjazdem do Wietnamu to fakt, jak bardzo niebezpieczne są wietnamskie drogi. Ok, może i skłamie mówiąc, że totalnie nie byliśmy tego świadomi, ponieważ prawdopodobnie, gdzieś nam taka informacja mignęła, ale tak byliśmy zajarani zjechaniem całego Wietnamu skuterem, że zignorowaliśmy to. Obecnie raczej nie podjęłabym takiej decyzji, chociaż moja ocena jest subiektywna i całkowicie uzależniona od naszych doświadczeń, a mianowicie poważnego wypadku na skuterze. 

Podsumowanie podróży po Wietnamie – skuterem czy nie?

Jeżeli miałabym komuś polecić lub odradzić taki sposób przemieszczania się, powiedziałabym chyba tak. Jeżeli nie jesteś zbyt dobrym kierowcą, boisz się jazdy lub nie masz większego doświadczenia, to raczej proponowałabym podróżować innymi środkami komunikacji. Oczywiście autobusami, busami i pociągami dojedziesz do wszystkich znanych atrakcji. Poza tym przebywając w danej miejscowości można wypożyczyć sobie skuter na kilka dni, żeby zobaczyć atrakcje zlokalizowane dalej lub te, do których ciężej dojechać. 

Co czyni jazdę po Wietnamie tak niebezpieczną?

Kondycja dróg w Wietnamie w większości jest naprawdę w dobrym stanie i nie tu leży problem. Problemem są inni kierowcy i zasady jazdy, a raczej ich brak. Przede wszystkim warto zauważyć, że w Wietnamie codziennymi widokiem jest jazda motorem pod prąd czy jazda po chodniku. Dodatkowo, włączając się do ruchu kierowców nie interesuje czy mają wolne, po prostu wjeżdżają i to ty musisz zachować ostrożność. W rzeczywistości osobami, które stosują kierunkowskazy są tylko zagraniczni turyści. 

Żeby zapewnić sobie jakieś szanse na przetrwanie podróży po Wietnamie trzeba pamiętać o kilku zasadach. Mianowicie: większy ma pierwszeństwo; klakson jest Twoim przyjacielem – w ten sposób sygnalizujesz innym, że jedziesz. Następną ważną zasadą jest to, że jednoślady winny poruszać się blisko prawej linii jezdni, zostawiając miejsce samochodom. Natomiast jeżeli mamy drogę dwupasmową zajmujemy prawy pas. Omawiając ten temat warto również wiedzieć, jak przeżyć będąc pieszym. Prawdopodobnie początkowo będziemy zszokowani i oburzeni, że pojazdy nie zatrzymują się, gdy chcemy przejść przez jezdnie. W większych miastach na całkowicie bezpieczne przejście raczej nie ma co liczyć, wobec czego musimy odważyć się iść przez pasy pewnym krokiem, jednym tempem, umożliwiając skuterom sprawne omijanie nas. Jest to straszne uczucie, ale innego wyboru nie ma. 

Czy stosując się do zasad wymienionych powyżej zagwarantujemy sobie, że dojedziemy w jednym kawałku?

Hell noł. No nie. Niestety nie. My jadąc uważnie i prawidłowo, niestety i tak mieliśmy wypadek spowodowany przez kierowcę samochodu dostawczego, który w ogóle nie patrzył na innych uczestników ruchu. 

Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie
Podsumowanie podróży po Wietnamie
Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie
Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie
Podsumowanie podróży po Wietnamie

Informacje z dvpy 😉
Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

  • Pomimo tego, że w Wietnamie (głównie na północy) można spotkać miejsca, w których serwuje się mięso psa, węża i wielu innych zwierząt, to uwierzcie, że wegetarianie nie będą przymierać głodem. W Wietnamie jedliśmy jedne z pyszniejszych dań bezmięsnych, głównie opierających się na wspaniale przyrządzonym tofu. Mniammm.
  • Możecie tego nie wiedzieć, ale Wietnam jest drugim największym eksportem kawy na świecie. A to zobowiązuje ;p To tu spróbujemy kawy przyrządzonej na milion różnych sposobów, chociaż naszym numerem jeden jest kawa z mlekiem skondensowanym! Pychota.
  • W Wietnamie szukając noclegu (my szukaliśmy na bookingu) traficie na oferty wynajmu na 2-3 godziny (wiadomo no co). My w ten sposób przejechaliśmy się pierwszej nocy, ponieważ nie zauważyliśmy informacji, że to tylko na kilka godzin. Poza tym nigdy z czymś takim się nie spotkaliśmy, chociaż prawdopodobnie mogliśmy się domyślać, że coś jest nie tak, patrząc na bardzo niską cenę tych noclegów.

Podsumowanie 27-dniowej podróży po Wietnamie

  • W przeciwieństwie do Tajlandii i Sri Lanki tutaj nareszcie piwo było tanie. Wietnamczycy lubią piwo i piją go dużo, chociaż na ulicy nie spotkaliśmy żadnego Pana żula.
  • W Wietnamie spotkacie wiele grobów położonych  pośród pól ryżowych, a także przy domach.
  • Wietnamczycy często wydają się być posępni, ale tak naprawdę są bardzo pomocni i gościnni. Pamiętam sytuację, gdy pojechaliśmy do mechanika wymienić olej i zostaliśmy przez niego zaproszeni na herbatkę i ananaska. 
  • Lekarze, pod których opiekę trafiliśmy A. uczyli nas jeść pałeczkami, B. uczyli nas mówić po wietnamsku, C. jedli z nami każdy posiłek (śniadanie, obiad i kolacje), D. byli cholernie ludzcy i mili.
  • Do jedzenia zamiast noża używa się nożyczek. Jemy siedząc na krzesełkach dziecięcych rozmiarów. 

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży do Wietnamu kliknij tutaj. Jeśli jesteś ciekawy, ile kasy wydaliśmy podróżując niecały miesiąc po Wietnamie kliknij tutaj. Gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj. Natomiast  jeżeli chcesz uzyskać informację, jak i gdzie kupić skuter w Wietnamie kliknij tutaj. 

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Dodaj komentarz