Sri Lanka- kwestie organizacyjne przed wylotem
Jeżeli jesteś w trakcie planowania swojej podróży na Sri Lankę bądź przyszedłeś tu dla fanu czy z ciekawości, chętnie podzielę się z Tobą moją wiedzą w przewodnim temacie.
Zacznę od tego, że Sri Lanka była pierwszym krajem, który odwiedziliśmy podczas naszego 3,5 miesięcznego wyjazdu do Azji
Dlaczego padło na Sri Lankę? Chciałabym powiedzieć, że dniami i nocami marzyliśmy o zwiedzeniu tego kraju, jednak byłoby to kłamstwem. Zdecydowaliśmy się na podróż na wyspę Cejlonu z racji tego, że był to jeden z nielicznych kierunków azjatyckich otwartych dla ruchu turystycznego końcem 2021 roku. Chcieliśmy spełnić nasze marzenia tu i teraz i nie zamierzaliśmy odwlekać tego o kolejnych kilka lat. W związku z czym, trochę z braku laku padło na Sri Lankę. Matko, jak ja się teraz cieszę, że koniec końców zdecydowaliśmy się na nią. Od kilku znajomych i ludzi z Internetu słyszeliśmy, że jest fajna. Faktycznie patrząc na zdjęcia wydawała się być ok, ale rozumie się, to nie była moja wyśniona Tajlandia. Niesamowite, jak bardzo się myliłam. Nasza podróż na Sri Lankę rozpoczęła się 8 stycznia 2022 roku, a skończyła się 3 lutego 2022, czyli trwała 26 dni.
Sri Lanka totalnie skradła nasze serca
Lankijczycy są cudownymi, bardzo pomocnymi ludźmi. Co więcej, większość gospodarzy, u których wynajmowaliśmy noclegi, potrafiła swobodnie porozumieć się po angielsku. Często to oni byli naszym źródłem informacji o dostępnych atrakcjach czy polecanych restauracjach. Pomimo wszystkich moich ochów i achów, pragnę zaznaczyć, że jest to biedny kraj. Widok wychudzonych i zaniedbanych zwierząt może być dla niektórych szczególnie bolesne.
Przechodząc do tematu. Sri Lanka- kwestie organizacyjne przed wylotem
W kwestii organizacyjnej dodam, że najważniejsze informacje, które wprost mają zastosowanie do podróży na Sri Lankę podam jako pierwsze, a kolejno przejdę do ogółu.
1. Co należy załatwić przed przylotem na Sri Lankę?
- Wiza. Udając się na Sri Lankę podróżni zagraniczni muszą wystąpić o Elektroniczne Zezwolenie na Podróż (ETA). Cały proces przebiega online, a aplikować można korzystając ze strony http://www.eta.gov.lk/slvisa/. Koszt wizy turystycznej wynosi 35 dolarów za osobę i uprawnia nas do pozostania na terenie kraju do 30 dni. Czas oczekiwania na wydanie elektrycznej wizy nie powinien być długi. My otrzymaliśmy e – wizę już po kilku godzinach. Szykując się do lotu najlepiej wydrukować sobie potwierdzenie ETA w formie papierowej i mieć go przy sobie.
- Sprawy covidowe. Rozsądnym posunięciem będzie kontrolowanie spraw covidowych na bieżąco i upewnianie się, jakie są w danym okresie wymagania, aby móc wlecieć do kraju. Każdy z nas zdążył już zauważyć, że zmienia się to dość dynamicznie. Takie rzeczy najlepiej sprawdzać na stronach internetowych jak: gov.pl, https://www.srilanka.travel/helloagain/ bądź na stronie skyscannera. Na skyscannerze podawane są najnowsze aktualizacje dotycz podróży do danego kraju oraz restrykcje tam panujące. Obecnie (11,1władze kraju zniosły
PONADTO
- Upewnić się czy nie trzeba wypełnić deklaracji dotyczącej stanu zdrowia.
My w styczniu 2022 musieliśmy taką deklarację uzupełnić. Natomiast na tę chwilę (19.09.2022) widziałam, że już nie ma takiej potrzeby. Tak czy inaczej lepiej upewnić się przed wylotem.
- Podobnie, jak wyżej- wcześniej było wymagane posiadanie ubezpieczenia pokrywającego kwestie covidowe. Na chwilę obecną taki obowiązek został zniesiony. I tak dla pewności powtórzę, przed podróżą upewnij się również, co do tego.
- Pamiętać, że nasz paszport musi być ważny przez min. 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę.
- Przy wjeździe może być wymagane okazanie biletu powrotnego i dowodu posiadania środków finansowych w wysokości 30 dolarów na dzień.
- Pamiętaj, żeby przed wylotem sprawdzić również wymagania linii lotniczych.
2. Szczepienia
Lecąc na Sri Lankę nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zaleca się zaszczepienie przeciw żółtaczce typu A i B (WZW A i B) oraz tężcowi. Biorąc pod uwagę szczepienie przeciw WZW B to większość z nas już jest przeciw niemu zaszczepiona, gdyż jest ono obowiązkowym w wieku niemowlęcym.
W celu uzyskania rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szczepień należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży. My z uwagi na fakt, że planowaliśmy podróżować po różnych krajach azjatyckich, zrobiliśmy sobie jeszcze dodatkowe szczepienia. O nich przeczytasz tutaj.
3. Międzynarodowe prawo jazdy
Jeżeli ktoś z Was planuje podróżować po Sri Lancę wypożyczonym skuterem, to polecamy wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument, dzięki któremu możesz kierować pojazdami poza Unią Europejską – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Takie prawo jazdy załatwiamy w Starostwie Powiatowym. Koszt to 35, 50 zł za konwencję. Sri Lanka znajduję się w Konwencji Genewskiej, dlatego my na taką się zdecydowaliśmy. Ponadto Tajlandia i Wietnam, również należą do tej niej (Wietnam należy do obu). Zazwyczaj taki dokument załatwia się od ręki.
Z naszego doświadczenia powiem, że na Sri Lance nie ma takiego ciśnienia na poruszanie się motocyklem, jak na przykład w Tajlandii. Wszędzie łatwo możemy dostać się tuk-tukami, autobusami czy pociągami, a odległości i ceny nie są tak duże. My będąc na wyspie Cejlon wypożyczyliśmy sobie skuter tylko raz na 2 dni w mieście Ella. Umożliwiło nam to swobodne zwiedzenie pobliskich atrakcji oraz wodospadów znajdujących się trochę dalej miasta.
4. Wymień złotówki na dolary bądź euro. Sri Lanka- kwestie organizacyjne przed wylotem
Przebywając na Sri Lance najczęściej będziesz korzystać z płatności gotówkowych. My za wszystkie noclegi, restauracje oraz transport płaciliśmy gotówką. Jedynie w większych marketach mieliśmy możliwość skorzystania z karty kredytowej. I w takich sytuacjach używaliśmy Revoluta.
5. Ubezpieczenie!
Mega ważna sprawa. My postanowiliśmy skorzystać z ubezpieczenia dla młodych Euro26, które jest dostępne do 30 roku życia. Dustin kupił kartę mając jeszcze 29 lat, ale w trakcie jej trwania kończył 30. Na szczęście w takim wypadku ubezpieczenie jest wciąż ważne. Wykupujemy je na rok czasu. Mamy do wybory różne pakiety. My skorzystaliśmy z World Extra za 108 zł na rok. Kartę można zamówić online bądź w niektórych biurach podróży. Na stronie Euro26 dostępna jest mapa z wyszczególnionymi punktami dystrybucji.
Innych ubezpieczalni nie możemy rekomendować, ponieważ nie mieliśmy okazji ich przetestować. Jesteśmy w stanie tylko powiedzieć, że Euro26 korzystało z ubezpieczenia prowadzonego przez firmę UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
6. Numery telefonów i adres Polskiej Ambasady
Przed podróżą do innego kraju polecamy wklepać sobie do telefonu numery kontaktowe oraz adresy do urzędów konsularnych RP w danym państwie. Jeżeli nie ma polskiej ambasady w kraju, do którego jedziesz, masz prawo do pomocy ze strony innych ambasad państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ściąga dla leniuszków. Numery tel. do Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Kolombo na Sri Lancę- (+94) 112 565612, (+94) 112 693307 lub +94 114 727060. Aczkolwiek przed przylotem najlepiej zweryfikować czy wciąż są aktualne.
7. Zrobić kopie i skany ważnych dokumentów. Sri Lanka- kwestie organizacyjne przed wylotem
Paszport (lub dowód w krajach Unii Europejskiej) jest Twoim najważniejszym dokumentem. Wobec tego najlepiej zabezpieczyć się w razie kradzieży czy innych sytuacji, w których możesz go stracić. Zrób skany. Zrób kopie, którą możesz nosić przy sobie zamiast paszportu albo kopie schować w bezpieczne miejsce w hotelu. Wszystko to po to, żeby mieć jakieś potwierdzenie Twojej tożsamości.
8. Stworzyć sobie bezpieczne miejsca, gdzie będziesz nosić gotówkę
W przypadku kobiet mogą to być wszyte kieszonki do biustonoszy. Fajną opcją są również paski do spodni z wewnętrzną skrytką, gdzie można schować pieniądze. Taki pasek można zamówić przez internet. Nerki podróżne często stają się celem złodziei, a niestety niejednokrotnie są to miejsca, gdzie przechowujemy wszystko, co cenne.
9. Co załatwić po przylocie?
- Karta do telefonu z internetem. Chyba każdy słyszał historie, ile niektórzy turyści zapłacili za rachunek telefoniczny po podróży do egzotycznego kraju. My będąc w Sri Lance kupiliśmy lokalną kartę zaraz po wylądowaniu na lotnisku. Wybraliśmy firmę Dialog.
- Wymień dolary/ euro na rupie lankijską. My zdecydowaliśmy się na wymianę określonej ilości gotówki tuż po przylocie w kantorze na lotnisku, tak aby mieć trochę lokalnej waluty na początek. Biorąc pod uwagę kwestie wybierania kasy z bankomatów to z niektórych można to robić za darmo, a inne pobierają prowizję. Już niestety nie pamiętam, które były darmowe ( na 90% był to Cejlon i na pewno jakieś jeszcze hmm). Jednak nie jest to tak bardzo istotne, ponieważ jeżeli okaże się, że bank pobiera prowizje, poinformuje Cię o tym i będziesz miał możliwość anulowania swojej transakcji.
Kwestia bezpieczeństwa
Na zakończenie dodam, że na stronie gov.pl można przeczytać, iż z uwagi na pogarszającą się sytuacją gospodarczą, która skutkuje niedoborami artykułów pierwszej potrzeby, w tym leków, paliwa i żywności oraz niepokojami i protestami społecznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne.
My przebywając na Sri Lance w styczniu 2022, czyli kilka miesięcy przed ogłoszeniem bankructwa przez rząd kraju, mieliśmy namiastkę tego, co wydarzyło się później. Od razu zaznaczę, że wtedy, jako turyści czuliśmy się bezpiecznie, a mieszkańcy byli niezmiernie mili. JEDNAK już wtedy wielu obywateli dzieliło się z nami swoim zaniepokojeniem oraz niezadowoleniem z rządów prezydenta. Prócz tego, czasami w ciągu dnia następowały braki w dostarczaniu prądu. Był on wyłączany na kilka godzin. Ponadto mieszkańcy skarżyli się na trudną sytuację spowodowaną pandemią, gdyż branża turystyczna niezmiernie na tym ucierpiała. Przebywając w turystycznej miejscowości Trincomalee pamiętam widok opuszczonych hoteli, pozamykanych restauracji oraz działek na sprzedaż z uwagi na trudności finansowe.
Na koniec dodam, że jeżeli chcesz się dowiedzieć, jaki budżet przygotować na wyjazd na Sri Lankę bądź poznać atrakcje tego wspaniałego kraju, zapraszam tutaj.
Pingback: Kultowy przejazd pociągiem na trasie Kandy - Ella -
Pingback: Ella - atrakcje jednego z piękniejszych miasteczek Sri Lanki -
Pingback: Pozostałe miejsca warte zobaczenia na Sri Lance -
Pingback: Negombo i historia naszego pierwszego razu na Sri Lance -
Pingback: Galle - urokliwe miasto i tragiczna historia -
Pingback: Mihintale i Anuradhapura - małpy, mnisi i świątynie -
Pingback: Trincomalee - plaże, gotowanie do słońca i kokosy -
Pingback: Zabiorę Cię do miasta Kandy -
Pingback: Sigiriya, Pidurangala i Dambulla - 2 dni zwiedzania -
Pingback: Plaże Sri Lanki - chill, relaks i siniaki -
Pingback: Adam's Peak - pot, pielgrzymi i przecudowny wschód słońca -
Pingback: FINAN$E - ile wydaliśmy przez 26 dni na Sri Lance -