TOP atrakcje w Ninh Binh

TOP atrakcje w Ninh Binh

Top atrakcje zlokalizowane w Ninh Binh w skrócie:
1. Rejs łódką na trasie Trang An oraz Tam Coc
2. Punkt widokowy ze wzgórza Hang Mua (Mua Cave)
3. Binch Dong Pagoda
4. Cytadela Hoa Lu 

Całość tekstu 

W tym wpisie poznasz TOP atrakcje zlokalizowane w okolicach Ninh Binh. Od razu zaznaczę, że jest to miejsce zdecydowanie warte zobaczenia, o czym przekonacie się sami oglądając zdjęcia zamieszczone poniżej. Pamiętam, że podczas rejsu na trasie Trang An powiedziałam do Dustina, że właśnie takie widoki kojarzą mi się z Wietnamem i takich krajobrazów oczekiwałam od tego kraju. Co miałam na myśli? Mianowicie wzgórza, pola ryżowe oraz rzeki, a to wszystko w kolorze pięknej zieleni. Bez wątpienia takie jest Ninh Binh, a dokładniej jego okolicę, w których mieszczą się wszystkie polecane miejsca. Warto zauważyć, że w samym mieście nie wiele jest do zobaczenia, w związku z czym szukając noclegu lepiej wybrać taki, który jest zlokalizowany bliżej atrakcji. Na samym końcu polecę nocleg z najcudowniejszą miejscówką na poranną kawę. 

Rejs na trasie Trang An i Tam Coc

Na scenerię okolic Ninh Binh składają się pola ryżowe, imponujące skały wapienne, które pionowo wyrastają z płaskiej okolicy, a także rzeki płynące pośród tych skał tworząc malownicze trasy. W celu zobaczenia piękna tego miejsca należy wybrać się na rejs łodzią w jednym z dostępnych punktów – Trang An lub Tam Coc. Poniżej krótko opisze oba. 

Rejs w Tam Coc trwa 1,5 – 2 godzin i kosztuje 190 000 dongów, czyli 37 zł za osobę (przy dwóch osobach na łodzi). Trasa prowadzi przez pola ryżowe, jaskinię oraz w miejscu, gdzie kręcono ujęcia do filmu King Kong. 

Rejs w Trang An trwa około 3 godzi. Nadmienię, że mamy do wyboru 3 trasy, które różnią się od siebie ilością miejsc do zwiedzenia tj. jaskiń i świątyń. Koszt to 250 000 dongów, czyli niecałe 50 zł od osoby. W porównaniu do łodzi w Tam Coc, które są 2 osobowe, łodzie w Trang An mieszczą 4 turystów. W obu przypadkach dochodzi do tego osoba, która wiosłuje. Zazwyczaj są to Panie i co ciekawe, czasami wiosłują nawet stopami. Na wycieczce niejednokrotnie przepływamy pod ciasnymi i niskimi jaskiniami (najdłuższa z nich ma 1 km długości), zwiedzamy świątynie i przede wszystkim rozkoszujemy się niesamowicie bajeczną okolicą. Tutaj podam taką ciekawostkę – kiedyś na miejscu tej rzeki były pola ryżowe, a dopiero później utworzono rzekę. 

Z pewnością nie trudno zauważyć, że mój opis trasy Trang An jest bardziej obszerny i obrazowy. To z uwagi na fakt, że my zdecydowaliśmy się właśnie na nią. Przy wyborze pomógł nam kolega, który płyną obiema trasami. Stwierdził, że obie trasy są ekstra, jednak trochę bardziej skłaniał się ku Trang An.

TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh

Hang Mua (Mua Cave)

Jest to miejsce, z którego rozprzestrzenia się przepiękna panorama na pola ryżowe, okoliczne wioski oraz formacje wapienne wyrastające z ziemi. Wstęp do Hang Mua kosztuje 100 000 dongów, czyli niecałe 20 zł. Co prawda nazwa wskazuje jaskinie, jako główną atrakcję, jednak absolutnie tak nie jest. Jaskinia zdecydowanie nie robi takiego wrażenia, jak widoki z góry. Na szczyt prowadzącą  schody. W pewnym miejscu trasa rozchodzi się w dwie strony. Idąc w prawo dojdziemy do małej pagody, a w lewo do wyżej postawionego punktu widokowego ze smokiem na szczycie. Warto dodać, że oba szczyty są warte zobaczenia. Wychodząc do góry można się trochę spocić, ale sceneria, która ukaże się naszym oczom jest tego warta. Na odwagę powiem, że ja wychodziłam z jednym kolanem mocno poturbowanym a drugą nogą szytą.

TOP atrakcje w Ninh Binh

TOP atrakcje w Ninh Binh - Binch Dong Pagoda

Miejsce to ma do zaoferowania 3 świątynie, interesujące przejście przez jaskinię i fajny, trochę mroczny klimat (może dla mnie, ponieważ chwilami byłam sama). Zwiedzanie wiąże się z pokonaniem kilku schodów do góry. Cały kompleks prezentuje się naprawdę ładnie, a mimo wszystko największe wrażenie robi brama na początku trasy. Wejście jest darmowe. 

TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
TOP atrakcje w Ninh Binh
Widok z dachu z naszego noclegu

Hoa Lu

Hoa Lu to starożytna stolica Wietnamu w X i XI w. Obecnie miasto oraz cytadela są mocno zniszczone. Na zwiedzających czeka kompleks dwóch świątyń oraz imponująca brama wejściowa. Niestety nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć, gdyż z uwagi na problemy zdrowotne musieliśmy odpuścić sobie tą atrakcję (Dustin ledwo chodził). Mimo wszystko dodałam to miejsce do atrakcji, ponieważ wiele osób zachwala to miejsce. Wejście kosztuje jedynie 20 000 dongów, czyli 4 zł od osoby.

Informacje ogólne

Ninh Binh znajduje się w północnej części Wietnamu.  Odległość między Ninh Binh a Hanoi ( stolicą kraju ) wynosi jedynie 100 km. W związku z tym turyści często decydują się na jednodniowe wycieczki ze stolicy do Ninh Binh. Koszt zorganizowanej jednodniowej wycieczki to około 150 zł (727 000 dongów). Do miasta dojedziemy także pociągiem, autobusem lub skuterem. Podróż pociągiem trwa około 2.20 min i kosztuje od 15 zł (80000 dongów) w jedną stronę. Można również skorzystać z usług minivanów, których koszt wynosi od 30 zł w jedną stronę. My podróżowaliśmy z południa kraju na północ skuterem, który kupiliśmy w Wietnamie. Akurat trasę do Ninh Binh pamiętam bardzo  wyraźnie i z pewnością zapamiętam ją na długo, ponieważ tego dnia po raz pierwszy od wypadku jechaliśmy skuterem. Muszę przyznać, że nigdy nie byłam tak przerażona poruszając się na drodze.

Nocleg. TOP atrakcje w Ninh Binh

Prawdę mówiąc wynajmując nocleg w Hang Mua Central Homestay nie trzeba nigdzie wychodzić, żeby doświadczyć niesamowitych pejzaży. A to z uwagi na fakt, że a dachu właściciele zrobili zarówno magiczne miejsce oraz genialny punkt widokowy na okolicę. Nocleg kosztował nas 40 zł za pokój ze śniadaniem. A jeżeli ładnie poprosicie właścicielkę to zrobi Wam dobrą kawkę, którą możecie zabrać na górę. Pijąc kawę na dachu z tymi krajobrazami poczujecie się, jak w najlepszej kawiarni. Wyżej znajdziecie zdjęcie z dachu naszego noclegu.

TOP atrakcje w Ninh Binh

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda rejs w Trang An klikając tutaj przejdziesz do naszych relacji na Instagramie (Wietnam III; od 15 relacji zaczyna się Ninh Binh). Ponadto polecam kanał na yt Josyn i Linh – Wietnam blog (on Polak, ona Wietnamka), u których zobaczycie obie trasy. Natomiast, gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj. 

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 10 komentarzy

Dodaj komentarz