Zatoka Ha Long – niemal 2 tysiące skał wapiennych. It’s amazing!

Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing!

Zatoka Ha Long jest miejscem, którego nie można pominąć podczas podróży po Wietnamie. Uwierzcie, że widok prawie 2 tysięcy skalistych wysp na powierzchni 1500 km2 robi ogromne wrażenie. Czego możecie się spodziewać po tym wpisie? Po pierwsze przedstawimy informacje praktyczne o tym miejscu, a kolejno przejdziemy do atrakcji zlokalizowanych na obszarze zatoki.

Zatoka Ha Long

Miejsce to położone jest w północno – wschodniej części Wietnamu. Odległość od stolicy kraju, czyli Hanoi wynosi około 160 km. Zatoka Ha Long znaczy miejsce, gdzie smok schodzi do morza. Z pewnością chcielibyście się dowiedzieć dlaczego. Już spieszę z odpowiedzią. Legenda wiążę się z historią o rodzinie smoków, które zostały zesłane przez bogów w celu obronienia państwa przed najeźdźcami. Formacje skalne, które obecnie możemy podziwiać, powstały z pereł – smoczych zębów, które utworzyły naturalną barierę ochronną. 

Godne uwagi jest to, że na obszarze 1500 km2 znajduje się prawie 2 tysiące mniejszych i większych wysp. Co ciekawe tylko kilka z nich jest zamieszkanych. Większość z nich ma formę wapiennych słupów, które wynurzają się wysoko ponad powierzchnię wody. Dodatkowo tworzą się w nich liczne jaskinie oraz groty, które stanowią jedną z atrakcji podczas zwiedzania zatoki. 

Interesującym wydaje się być fakt, że ponad 2 tysiące ludzi mieszka na łodziach czy bambusowych tratwach. Po wpisaniu zatoki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostali oni zmuszeni do opuszczenia terenu, jednak nie do powrotu na ląd.


AtrakcjeZatoka Ha Long 

Bez wątpienia najlepszym sposobem zwiedzenia zatoki jest skorzystanie z wycieczki łodzią, z pokładu której będziemy mogli podziwiać ten cud natury. Wycieczki zorganizowane można wykupić będąc w Hanoi i te również będą obejmowały transport do Ha Long. Oczywiście w mieście Ha Long także takich rejsów jest od groma. 
Pierwotnie mieliśmy w planach wybrać się na jedną z wycieczek, niestety ostatecznie zdrowie nam na to nie pozwoliło. Chociaż i tak wzdychaliśmy z zachwytu pokonując drogę promem z wyspy Cat Ba do Ha Long, a kolejno przebywając w mieście Ha Long.
Warto zaznaczyć, że wspomniana wyżej wyspa Cat Ba jest jedną z polecanych atrakcji. I muszę przyznać, że nam się mega podobała. 
Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing
Zatoka Ha Long
Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing
Zatoka Ha Long

Miasto Ha Long

Miasto Ha Long powstało z połączenia Hon Gai oraz Bai Chay, czyli część wschodniej i zachodniej, które łączy spektakularny most. Co więcej z jednej strony na drugą można się dostać kolejką linową. Część zachodnia miasta, czyli kurort Bai Chai słynie z piaszczystej plaży oraz parku rozrywki. Po wschodniej części usytuowana jest infrastruktura przemysłowa. Tam też znajdziemy długą promenadę z cudownym widokiem na zatokę. 

W mieście Ha Long spędziliśmy 1 dzień.

Zatoka Ha Long. Jak dotrzeć z wyspy Cat Ba

Z wyspy Cat Ba dostaniemy się do Ha Long promem (naturalnie z Ha Long do Cat Ba w ten sam sposób). Należy wyruszyć z przystani Gia Luan znajdującą się około 20 km od centrum Cat Ba lub z  Cai Beo w centrum. Prom zawiezie nas do portu Ben Pha Tuan Chau w Ha Long. Koszt biletu na prom wynosi od 80 000 do 120 000 dongów, czyli od 15 do 22 zł, w zależności, z którego portu wyruszycie.

Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing
Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing
Zatoka Ha Long - niemal 2 tysiące skał wapiennych. It's amazing

Wizyta u mechanika

Na zwiedzenie Ha Long mieliśmy jeden dzień. Może nie było to super aktywne zwiedzanie, ponieważ albo jeździliśmy na skuterze, albo siedzieliśmy na ławce wpatrzeni w niewyobrażalnie piękne krajobrazy, ale to co zobaczyliśmy zapierało dech w piersiach.

Przed wyruszeniem w dalszą drogę musieliśmy wymienić olej w skuterze, wobec czego musieliśmy znaleźliśmy mechanika. Oczywiście w kraju, gdzie jest zdecydowanie więcej dwukołowców niż aut, nie było to ciężkim zadaniem. Trafiliśmy na niezmiernie sympatycznego człowieka. Od razu poczęstował nas zielona herbatą oraz pysznym, soczystym ananasem. Bez wątpienia to jest to, co jest niesamowite w tym kraju-  ludzie są dla siebie ludzcy. 

Na koniec dodam, że jeżeli chcesz przeczytać, jak się przygotować do podróży do Wietnamu kliknij tutaj. Jeśli jesteś ciekawy, ile kasy wydaliśmy podróżując niecały miesiąc po Wietnamie kliknij tutaj. Gdy interesują Cię pozostałe miejsca w Wietnamie warte zobaczenia kliknij tutaj. Natomiast  jeżeli chcesz uzyskać informację, jak i gdzie kupić skuter w Wietnamie kliknij tutaj. 

Mui Ne
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Hoi An
Organizacja wyjazdu do Wietnamu - jak to zrobić?
Ninh Binh
Organizacja wyjazdu do Wietnamu
Gdzieś w drodze
Ninh Binh
Mui Ne i rewelacyjny widok z terenu... cmentarza
Mui Ne

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz